display result search
منو
معارف اسلامی - بخش دوم

معارف اسلامی - بخش دوم

  • 1 تعداد قطعات
  • 49 دقیقه مدت قطعه
  • 90 دریافت شده
سخنرانی آیت الله حسین انصاریان با موضوع "معارف اسلامی، سعادت بشر در پرتو عمل به کلام الله"، بخش دوم، 1398

ارزش اعمال و قبول شدن اعمال انسان نزد خداوند وابسته به این است که همراه با حسن فعلی و فاعلی باشد. حسن فعلی به این معناست که افعال او مطابق با دین باشد و از دین خارج نشود. برای مثال انسان کار می کند تا زندگی بهتری داشته باشد اما این ثروت اندوزی باید مطابق با مفاهیم و اصول اسلام باشد.
امام موسی بن جعفر (ع) می فرمایند که اوقاتتان را تقسیم کنید و بخشی از آن را به به دست آوردن ثروت اختصاص دهید اما به شرطی که این ثروت شما را از خدا جدا نکند. گاه ثروت زیاد انسان را گرفتار صفات ناپسندی چون بخل و حرص می کند. عشق به پول دیوانه کننده است و موجب بخل می شود.
افعال انسان زمانی درست می شوند که او حرکات و کوشش های خود را با آیات و روایات هماهنگ نماید و به مرور دارای حسن فاعلی می شود. برای ارزش یافتن حسن فعلی باید حسن فاعلی داشته باشیم و این یعنی باید درون و بیرونمان پاک باشد. تنها انسانی که در این زمینه در رتبه ی اول قرار می گیرد، امام علی (ع) است و انسان های دیگر در مراتب بعد قرار می گیرند. انسان اگر در این مسیر تلاش کند تا آلودگی هایش را کم کند، خدا نیز آن مقدار باقی مانده را نیز از روحش می زداید و انسان پاک و منزه وارد بهشت خواهد شد.
خدا نیز صاحب حسن فعلی وفاعلی در حد کمال است و انسان با انجام مستحبات می تواند مراتب خود را در این مسیر بالاتر ببرد.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 49:10

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی