display result search
منو
 خانواده خوب، جلسه دوم

خانواده خوب، جلسه دوم

  • 1 تعداد قطعات
  • 63 دقیقه مدت قطعه
  • 401 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام علیرضا پناهیان با موضوع " خانواده خوب"، سال 1392

بین خانواده و فرد و اجتماع، اصالت با خانواده است، اول باید خانواده اصلاح شود چون اولویت دارد و یکی از دلایل این اولویت سهولت است چون اعضای خانواده به کمک همدیگر بهتر و راحت تر می توانند راه سعادت را طی کنند ولی اصلاح جامعه به مراتب سخت تر است و فرد هم به تنهایی بخواهد اصلاح شود، دشوار است.

رسیدگی به وضع معنوی افراد در خانواده راحت تر است. خدمت کردن به خانواده ثواب بسیاری دارد و با خدمت کردن به خانواده کسب درجات معنوی میسر می شود. جمع کردن ثواب در خانه کاری آسان است. مبارزه کردن با هوای نفس هم در خانه آسان است. در روایت داریم مرد مومن به میل خانواده اش غذا می خورد ولی مرد منافق خانواده اش با میل او غذا می خوردند و روحیه منافقانه و سلطه طلب دارد.

حریم خانه و خانواده حرمت دارد و بابد حریم و حرمت خانم خانه دار حفظ شود. خانه داری کار ساده و بی ارزشی نیست. پس اگر به دنبال کمال و سعادت هستیم باید بدانیم که در خانواده بهتر و راحت تر به دست می آید. خدمت به خانواده ثوابش از خدمت به مردم بیشتر است و حتی ثواب خدمت به خانواده بیشتر از عبادت فردی و اجتماعی است. مرد خانواده نسبت به دین خانواده خود مسئول است. اصلاح فرد در خانواده و کسب نور در خانواده راحت تر از جامعه است. کسی که خانواده عزتمند و قوی داشته باشد، فرزندان منظم بار می آورد. نظم در زندگی باید روی حساب باشد و الا این نظم به نفع کسانی تمام می شود که سلطه جو هستند.

تربیت از خانه و خانواده آغاز می شود و مدرسه و محیط هم تا حدی تاثیرگذار هستند ولی اصل تربیت از خانه و خانواده ریشه می گیرد. خانواده کانون رشد و معنویت است و ما باید نگاه درست نسبت به خانواده داشته باشیم. پایه اصلاح نفس، مبارزه با هوای نفس است و ما باید این را به فرزندانمان هم بیاموزیم.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 63:34

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی