display result search
منو
چگونه با عبادت تفریح کنیم؟ - جلسه هفتم

چگونه با عبادت تفریح کنیم؟ - جلسه هفتم

  • 1 تعداد قطعات
  • 34 دقیقه مدت قطعه
  • 493 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام علیرضا پناهیان با موضوع "چگونه با عبادت تفریح کنیم؟"، جلسه هفتم، سال 1400

زمانی که انسان گرسنه باشد و برایش غذای خوشمزه بیاورند حتما میل به غذا پیدا می کند؛ اما اگر اینطور نباشد بیمار است و باید به پزشک مراجعه کند. اولیای الهی بارها و بارها گفته اند که نماز غذای روح بشر است و هم فرموده اند که نماز خیلی خوشمزه است.

یکی از خصوصیات تفریح لذت است و نماز باید با لذت باشد تا تفریح شود. نماز بهترین و بالاترین اذکار است و نماز قدر متیقن ذکر است که باید انجام شود. ذکر خدا مایه سرور و فرح هر انسانی است. یک سری از لذت ها مانند غذا خوردن برای درک لذتش نیاز به تلاش ندارد اما یک سری از لذت ها مانند نماز خواندن برای درک لذتش نیاز به تلاش هست.

انسان وقتی به لذت عبادت برسد از خدا تشکر می کند. تفریح کاری آزادانه است که اجباری در آن نیست و هیجان به انسان می دهد. عبادت پرداختن به فضل است. عبادت محل تخیّل در عرصه آرزوهاست. فضل خدا هم بی نهایت است. انسان وقتی فضای فضل خدا را تخیّل می کند رهایی را لمس می کند. مرحوم شاه آبادی یکی از دلایل اثبات عقلانی عبادت را همین میل انسان به رهایی را بیان می کند. تفریح هم همین غرق رهایی شدن است. تفریح باید انسان را خوشحال کند. عبادت یک مدلش ذکر است و یک مدل دیگرش نخوردن است که همان روزه است. زیارت کردن و ورود به حرم ها هم نوعی عبادت است. محور تمام عبادت ها ذکر است و زبان هم نگه دارنده ذکر ذهنی است و ذکر یعنی یاد آوری خوشبختی ها.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 34:17

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • کاربر مهمان
    سلام.باتشکر از زحمات شما

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی