display result search
منو
امانتهای زندگی من - بخش چهاردهم

امانتهای زندگی من - بخش چهاردهم

  • 1 تعداد قطعات
  • 13 دقیقه مدت قطعه
  • 80 دریافت شده
سخنرانی کوتاه از استاد شجاعی با موضوع "امانتهای زندگی من"،‌ بخش چهاردهم


تمام شعائر الهی امانت های الهی در دستان ماست. اگر کسی به یکی از شعائر الهی توهین کند،‌ با غیرت خداوند روبرو می شود. خداوند غیور است و غیرت را دوست دارد. غیرت با تعصب متفاوت است. تعصب و زیاده روی در غیرت شیطانی است. امیرالمومنین (ع)‌ به امام حسن (ع) می فرماید: مراقب باش نسبت به ناموست زیاد از حد غیرت به خرج ندی. بنابراین غیرت باید متعادل و با ملاک های اسلامی و شرعی باشد. هر چه قدر انسان ادب خود را بیشتر می کند، خیر بیشتری می بیند.

گاهی تعظیم یکی از شعائر موجب پرواز انسان به سوی پروردگار می شود؛ مانند حُر که حرمت حضرت فاطمه (س)‌ را نگه داشت و به او توهین نکرد و در نتیجه موفق به توبه شد. ادب از هر چیزی بالاتر است. در روایت داریم «هر چیزی به عقل نیاز دارد و عقل نیاز به ادب دارد.» گاهی ره صد ساله با ادب در یک شب طی می شود. خداوند در زندگی ما برای هر کدام از ما ده ها صحنه ایجاد می کند که بین ما و مقدسات این امتحان پیش بیاید؛ در این صحنه ها هرکس که جانب ادب را رعایت کند،‌ ده ها و صدها سال جلو می افتد.

پدر و مادر انسان و همسر انسان جزء شعائر الهی هستند و خیلی حرمت دارند. بایستی دقت کنیم تا نسبت به ایشان بی احترامی نکنیم. همچنین استاد حرمت دارد و بی حرمتی به آن موجب محرومیت و قساوت قلب است. پدر و مادر دینی و آسمانی ما ائمه معصومین (ع) جزء شعائر الهی و امانت های الهی هستند و بایستی نسبت به ایشان ادب و رحمت داشته باشیم و حرمت آن ها را حفظ کنیم.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 13:31

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی