display result search
منو
چگونه عبادت کنم؟ - بخش پنجم

چگونه عبادت کنم؟ - بخش پنجم

  • 1 تعداد قطعات
  • 15 دقیقه مدت قطعه
  • 469 دریافت شده
سخنرانی کوتاه از استاد محمد شجاعی با موضوع "چگونه عبادت کنم؟"، بخش پنجم

انسان نفخه خداوند متعال در روی زمین است و خداوند از خودش در ما دمیده است و بعد در نظام طبیعت قرار گرفته ایم. این حقیقتی که در ما است یک حالت اولیه قبل از تولد داشته است که «مثل اعلی» نامیده می شود که همان نور محمد (ص)‌ است. مدتی در طبیعتی هستیم و بعد به ملکوت باز می گردیم و از آن جا به بالاتر می رویم.

وقتی سخن از بازگشت می شود،‌ بایستی دقت کنیم که قرار است به کجا برویم. ما می خواهیم به عالمی برویم که از لحاظ کمالات میلیاردها برابر باشکوه تر از دنیا هست. عالم دنیا در مقابل عالم برزخ بسیار کوچک است. عالم برزخ آکنده از کمالات،‌ زیبایی ها،‌ لذات، علوم گوناگون،‌ حظ و بهره معنوی است. خداوند در قرآن می فرماید: «حیات دنیا در مقایسه با آخرت چیزی نیست غیر از یک متاع.» خداوند فرمود: «(در آخرت) برای بندگان صالحم چیزهایی مهیا کردم که هیچ چشمی تا به حال ندیده و هیچ گوشی نشنیده و به قلب هیچ انسانی خطور نکرده است.»

سالم ترین قلب قلبی است که از شبهات پاک شود. قلب سلیم قلبی است که اعتقادات و یقینش از آن جدا نمی شود. بهترین کار این است که انسان از آغاز جوانی شبهاتش را نزد عالم مطرح کند و خودش را به یقین برساند. پیامبر (ص) می فرماید: «اساسا عمل هیچ بنده ای بدون شناخت یقینی ممکن نیست.» غفلت ضد هوشیاری است و دشمن بزرگ قلب است. ما دائما باید با مراکزی که ما را به یاد ابدیت می اندازند در ارتباط باشیم تا دچار مرگ قلبی نشویم.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 15:38

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی