display result search
منو
شرح و تفسیر دعای مکارم الاخلاق - جلسه بیستم

شرح و تفسیر دعای مکارم الاخلاق - جلسه بیستم

  • 1 تعداد قطعات
  • 55 دقیقه مدت قطعه
  • 230 دریافت شده
سخنرانی از حجت الاسلام و المسلمین پناهیان با موضوع "شرح و تفسیر دعای مکارم الاخلاق"، جلسه بیستم، سال 1389

یکی از کارهایی که قبل از خواندن دعا باید انجام داد این است که دعا متفکرانه قرائت شود؛ بنابراین قرائت متفکرانه از مقدمات دعاست. مناجات با پروردگار هم آداب و اصولی دارد و رعایت این آداب عبادت ضروری است. هنگام قرائت دعا در ابتدا باید از خداوند بابت نعمت هایی که به ما داده است شکرگزاری کنیم؛ سپس درخواست و تقاضای خود را مطرح کنیم. رعایت آداب عبادت سبب افزایش معرفت به جلال و عظمت پروردگار می شود. رعایت ادب عبادت در ارتباط با خدا نکته بسیار مهمی است و ارتباط ما با خدا را تحکیم می بخشد. باید در قلبمان تمام انانیت و تکبرها را از بین ببریم و نماز را با ادبش بخوانیم تا کبر و غرورمان از بین برود و باطنمان مصفا شود.

اگر کسی می خواهد محبت خدا را داشته باشد، باید شرایط محبت که رعایت آداب عبادت هست را فراهم کند. رعایت ادب عبادت سبب تواضع در مقابل پروردگار می شود و عظمت خدا را در قلب ما پررنگ می کند. رعایت آداب عبادت نقایص عبادت ما را جبران می کند.

امام سجاد (ع) هنگام وداع با ماه مبارک رمضان با آه و سوز در فرازهایی از دعا می فرماید: «سلام بر تو ای ماهی که چه بسیار هستند کسانی که در تو از جهنم آزاد شدند و خداحافظ ای ماهی که چه بسیار گناهانی را که محو کردی و عیوبی را که پوشاندی و خداحافظ ای ماهی که چه بسیار برای گنهکاران طولانی بودی و چه بسیار هیبت داشتی در سینه مومنان و سلام بر تو ای ماهی که بر ما برکات الهی را نازل کردی و پلیدی ها و گناهان را از ما شستی.»

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 55:38

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی