display result search
منو
عوامل برکت در زندگی، جلسه چهارم، سال 1395

عوامل برکت در زندگی، جلسه چهارم، سال 1395

  • 1 تعداد قطعات
  • 39 دقیقه مدت قطعه
  • 570 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام مسعود عالی با موضوع عوامل برکت در زندگی، جلسه چهارم، سال 1395

یکی از عوامل برکت که در زندگی و مخصوصا در برکت مال و کسب دخیل است راستگویی و صداقت هست. پیامبر فرمود اگر دو تاجر با یکدیگر صداقت داشته باشند و به یکدیگر راستگویی داشته باشند، برایشان برکت می آید.(حتی منوط به این نیست که اینها مسلمان هم باشند) صداقت از فرمول های عام و بین المللی است.
صداقت اقسامی دارد:
یکی صداقت در نیت است که انسان در نیتش پاک باشد. آن چیزی که فرق بین انسان ها است، نیت و باطن های آنها است(معمولا ظاهر انسان ها یکی است) و این در دعای امام زمان علیه السلام نیز آمده است.
دوم صداقت در زبان و گفتار است که بسیار مهم است. روایت می فرماید تمام بدی ها و شرور در خانه ای جمع شده که کلید آن شراب است اما دروغ بدتر از شراب است. وقتی انسان دروغ بگوید معلوم نیست دیگر تا کجا برود. حفظ زبان یک هنر است و از بالاترین هنرها است. بیست گناه کبیره فقط می تواند از زبان سر بزند. از مرحوم علامه طباطبایی سوال کردند که چکار کنیم در نماز حضور قلب داشته باشیم که فرموده بودند زبان خود را حفظ کنید. کسی که زبانش زیاد کار کند، معمولا ذهنش و دلش شلوغتر است.
از صداقت در زبان مهمتر، صداقت در عمل است. مسلمان بودن شاخص هایی دارد و ما باید این شاخص ها را به عنوان یک فرد مسلمان در عمل خود نشان دهیم. امام صادق علیه السلام فرمود مسلمان کسی است که دیگران از دست او در امان هستند. یکی از شاخصه های مسلمانی این است که انسان نسبت به حقوق دیگران، حواسش جمع باشد.
طبق معارف دینی تمام موجودات عالم حیات دارند. تمام موجودات عالم سه صفت خدا را دارد: حیات، علم و قدرت(البته به تناسب آن موجود)

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 39:12

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی