display result search
منو
ظاهر و باطن اعمال

ظاهر و باطن اعمال

  • 1 تعداد قطعات
  • 6 دقیقه مدت قطعه
  • 257 دریافت شده
سخنرانی کوتاه از حجت الاسلام و المسلمین ماندگاری با موضوع "ظاهر و باطن اعمال"

باید فقط چشم ظاهرمان کار نکند؛ بلکه چشم باطنمان هم کار کند. در انتخاب ها؛ مخصوصا انتخاب شریک زندگی چشممان کجا کار می کند؟ فقط ظاهر را می بیند؛ دیگر باطن را نمی بیند. در رفاقت ها ظاهر را می بینیم. در معامله ها فقط ظاهر را می بینیم.

پنج نوع شهوت داریم: شهوت شکم، شهوت کلام، شهوت قدرت، شهوت ثروت و شهوت جنسی. اگر در این ها نگاهمان ظاهری باشد، قطعا بدانید جهنمی می شویم و نفس اماره حاکم می شود؛ چون شهوت یعنی لذت.

اگر انسان ذره ای چشم باطنش را باز کند، دیگر با گناه لذت نمی برد. چرا؟ چون هیچ آدم عاقلی میله آهنی را در چشم خودش فرو نمی کند؛ چون باطنش را می بیند. ظاهر شهوت ها خیلی لذت دارد. شهوت شکم خیلی لذت دارد؛ اما اگر باطنش را بدانیم آن را کنترل می کنیم.

یک گروه را روز قیامت می آورند که از بدنشان چرک و خون می ریزد. این ها کسانی هستند که با بدنشان بی حیایی و بی عفتی کردند و آن را به نامحرم نشان دادند و خواستند جاذبه برای خودشان ایجاد کنند. آن ها خبر ندارند که این جاذبه دو سه روزه دنیا، چه بدبختی در روز قیامت برایشان می آورد؟ چنین فردی اگر چشم باطنش باز شود، این کار را نمی کند.

قرآن می گوید هر کس مال یتیم و مال حرام بخورد، ‌دارد آتش می خورد. چون ظاهر مال حرام که شیرین است ولی از باطنش که خبر ندارد . روز قیامت یک عده ای را وارد محشر می کنند که زبان هایشان در کف محشر کشیده می شود، و همه زبانشان را لگد می کنند؛ این ها کسانی هستند که با زبانشان دو به هم زنی می کردند.

ملاک یاران امام زمان (عج) این است که باطن بین هستند. اگر شهدا و رزمندگان، باطن شهادت، شکنجه و اسیری را ندیده بودند، آن قدر به آن ها مشتاق نبودند. اگر دیدِ ما باطنی باشد، در انتخاب هایمان تاثیر گذار است.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 6:56

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی