display result search
منو
زن و زینب - جلسه دوم

زن و زینب - جلسه دوم

  • 1 تعداد قطعات
  • 47 دقیقه مدت قطعه
  • 336 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین راشد یزدی با موضوع "زن و زینب"، جلسه دوم، سال 1392

سلامتی در دو زمان مهم است. یکی هنگام تولد و یکی هنگام رفتن از عالم. اگر کسی از مادری سالم متولد شود و شرایط تکامل برای او مهیا باشد، با گذشت زمان مسیر تکامل را طی می کند؛ لذا در انتخاب همسر تاکید شده است که دقت بسیار داشته باشیم.

رسول خدا (ص) در رابطه با ازدواج در حدیثی فرموده اند: مادری که برای فرزندانت انتخاب می کنی باید سالم باشد؛ چون نقش مادر در سلامتی فرزندان موثر است. امیرالمومنین (ع) می فرماید: اگر دیدید که کسی اخلاق خوب دارد، دال بر این است که مادرش خوش اخلاق بوده است.

خلق غریضه جنسی برای این است که ازدواج صورت بگیرد و هدف از ازدواج بقاء نوع انسان و فرزند آوری است. با فرزند اول ابواب رحمت الهی به سوی انسان گشوده می شود و گره ازدواج و رابطه بین زن و شوهر تحکیم می شود و بسیاری از صفات تا زمانی که فرزند نداشته باشیم به ظهور و بروز نمی رسد – مانند ایثار. نشاط زندگی به داشتن فرزند است و زندگی بدون نشاط مانند یک مرگ تدریجی است.

حضرت زینب (س) متولد از پدر و مادری پاک و صالح است که ازدواجشان نمونه بود. حساس ترین مرحله زندگی حضرت زینب (س) مسئله عاشورا بود؛ بویژه زمانی که زمام امور بازماندگان عاشورا به دست حضرت افتاد که شخصیت بی بدیلی بود که با همه این غم ها خم به ابرو نیاورد.

زیبایی عاشورا وام دار نقش آفرینی حضرت زینب (س) در کاخ یزید است و اگر حضرت زینب هر کلمه دیگری غیر از واژه «زیبایی» را در وصف وقایع عاشورا گفته بود، به این پرباری نبود.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 47:25

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی