display result search
منو
شرح دعای هشتم صحیفه سجادیه، جلسه ششم، سال 1396

شرح دعای هشتم صحیفه سجادیه، جلسه ششم، سال 1396

  • 1 تعداد قطعات
  • 17 دقیقه مدت قطعه
  • 65 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین کاظم صدیقی با موضوع شرح دعای هشتم صحیفه سجادیه، جلسه ششم، سال 1396

در دعای هشتم صحیفه سجادیه امام سجاد علیه السلام بخشی از آسیب ها و مهلکات اخلاقی را به عنوان خطرهای جدی که باید پناه به خدا برد و اعتصام به حبل الله کرد را بیان می فرماید. عمده خطرها، خطرهای درونی است. اگر ما مشکلات درونی خود را درست کنیم قدرتمند می شویم.
یکی از این مشکلات درونی هیجان حرص است. حرص شدت علاقه و ولع است و دو بعد دارد. یک بعد جزو امور ممدوح است. اما در مسائل مادی و در شهوات نفسانی این حرص جزء رذائل اخلاقی و جزء مهلکات آمده است.
حرص از مهلکات است. مرحوم نراقی می فرماید تردیدی نیست که اگر حرص به صورت یک عادت شود مهلکه است و صفتی است که نمی گذارد انسان در مسیر درست زندگی باشد. هر کسی در این وادی خطرناک قرار گذارد هم راه را گم می کند و هم ریشه اش کنده شده، سقوط کرده و هلاک می شود.
کار و تلاش جزء وظایف انسان است. رسول خدا فرمود هیچ کس به پایان خط زندگی اش در این عالم نمی رسد مگر اینکه رزقش را باید تکمیل کند.
اینجا محل زندگی ما نیست. زندگی ما جای دیگر است. با این مقدار عمر دنیا باید برای جای دیگر که آخرت است کار کنیم. این برای معالجه حرص است. حرص یک امری است که منطق وحی ومنطق عقل با او سازگار نیست.
در کار دنبال پول نروید، دنبال رفع مشکلات بروید. گره گشایی بکنید. اگر هدف شما خدمت باشد در هر مسیری، هدفتان تامین نیاز جامعه باشد. اگر این طور شد درآمد شما زیبا خواهد بود و خدا رزق را به بهترین وجه رزق طیب به شما می دهد.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 17:25

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی