display result search
منو
ابعاد انقلاب فاطمی - جلسه چهارم - 1398

ابعاد انقلاب فاطمی - جلسه چهارم - 1398

  • 1 تعداد قطعات
  • 40 دقیقه مدت قطعه
  • 330 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین حامد کاشانی با موضوع ابعاد انقلاب فاطمی - جلسه چهارم، سال 1398

چیزهایی در فاطمیه است که جاهای دیگر خبری از آنها نیست. حذف فاطمیه حذف بخشی از عقائد ماست.
غاصبان خلافت وقتی که با رصدهای مختلف متوجه شدند از حضرت زهرا سلام الله علیها خبری نیست تعدادی از زنان مهاجر و انصار مدینه را به بهانه عیادت به منزل حضرت فرستادند که در این دیدار حضرت در جواب آنها که پرسیده بودند شب را چگونه صبح کردید جواب فرمودند از دنیای شما بیزارم. از مردان شما هم خشمگین هستم. حضرت جبهه بندی کرد. شما سقوط کرده اید. وای بر این سستی رأی. شماها چه چیزی را دیدید و چه چیزی را ندیدید.
آنهایی که در مدینه بودند یا خودشان را برتر از نامزدهای خلافت می دانستند یا قطعا علی علیه السلام را برتر می دانستند ولی وقتی پیش خودشان محاسبه کردند و چرتکه انداختند، گفتند حالا نباید وارد عمل شد. مدارا کنیم بهتر است و این مدارا را اینقدر ادامه دادند که وقتی حاکمیت رسما معارف اصیل و اولیه اسلام را عوض می کرد صدای اینها بیرون نمی آمد. چه چیزی باعث می شد اینها حرفی نزنند؟ ترس. یا آبروی ما را می برد، یا تنبیه می کند یا اموالمان را مصادره می کند.
محور آیات قرآن در جنگ ها چیست؟ اگر بخواهیم با کسی درگیر شویم امکانات خودمان را بررسی و محاسبه می کنیم. از اولین جنگ و درگیری قرآن به مسلمین می گوید خدا در کجای محاسبه شما قرار دارد؟ همه تلاش قرآن این است که می فرماید در محاسبات امکانات خود و دشمنتان، جایگاه خدا در این محاسبه هایتان کجاست؟ اگر در محاسباتمان فقط دل خوش کردیم به این امکانات و از قدرت ایمان به خدا و جایگاه او غافل شدیم با عرب جاهلی هیچ تفاوتی نداریم. خدا کجای کار است؟ همه تجهیزات را باید داشته باشیم و جمع کنیم ولی نباید بدون توجه به خدا بر آنها تکیه کنیم. لذا می بینیم که توحیدی ترین آیات قرآن در جنگ ها نازل شده است.
حضرت خطاب به زنان مدینه گفت فکر کردید برای چی علی را کنار زدید؟ گاهی مردم برای زندگی راحت تر و گاهی برای اینکه راحت بتوانند گناه کنند، انتخابشان را انجام می دهند.
حضرت زهرا سلام الله علیها فرمود برای چه دلیلی حکومت را از علی دور کردند؟ اینها از شمشیر مستحکم علی آسیب دیده بودند. غلط زیادی کرده بودند و علی جلو آنها ایستاده بود. علی در راه خدا با هیچکس کوتاه نمی آمد.
حضرت زهرا سلام الله علیها فرمود اگر زمام حکومتی که پیامبر می خواست به علی بدهد داده بودند، او با قدرت به دست می گرفت و اگر شما دنبال آرامش هستید، علی شما را به آرامش می رساند.
ما هم باید به خودمان مراجعه کنیم. اگر من قدرت داشته باشم و یا پدرم قدرتی داشته باشد چگونه هستم. حالا قدرت بعضی ها به پیچاندن یک بلیط اتوبوس است، بعضی به اندازه یک میلیارد و بعضی بالاتر. بعضی هم با رفتار بد و زدن زن و بچه. این که با رفتار معاویه فرقی ندارد؟ همان است ولی هر کس به اندازه قدرت نفوذی که دارد انجام عمل می کند.
ما باید باور کنیم که اگر من پول ناپاک بخورم استعداد قتل، حتی قتل امام را پیدا می کنم. اگر دستگاه محاسباتی ما این باشد که ارزش همه چیز را به مطاع دنیا ببینم فقط این نیست که دنیای خوبی ندارم یا بی اخلاق هستم. بلکه استعداد برای هزاران کار خلاف دیگر پیدا می کنم.
اگر خودتان را خرج ولایت اهلبیت علیهم السلام نکردید، امنیتی را هم که فکر می کنید پیدا می کنید، پیدا نمی کنید.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 40:16

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی