display result search
منو
برادری در دین اسلام

برادری در دین اسلام

  • 1 تعداد قطعات
  • 36 دقیقه مدت قطعه
  • 137 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سید عبدالحسین دستغیب با موضوع برادری در دین اسلام

خداوند به همه ی مسلمانان سفارش کرده که با هم برادر باشند و این عهد را فراموش نکنند. لازمه ی اخوت و برادری اصلاح کردن است و برادران دینی باید در اصلاح هم بکوشند تا روابطی درست و سالم بر جامعه حاکم شود. لازم است از هم با خبر باشند و در رفع مشکلات هم بکوشند. اولین حق برادران مسلمان به هم، سلام کردن است. سلام کردن در دین اسلام بسیار توصیه شده و کسی که اول سلام کند بیشترین پاداش را از آن خود خواهد کرد. وحدت ایمانی با سلام کردن تقویت می شود و مؤمنان را از حال هم باخبر می کند. بهتر است در پاسخ به احوالپرسی برادران دینی بگوییم الحمدلله تا برکات وارد زندگانی مان شود. یکی دیگر از ملزومات دیدار برادران دینی، مصافحه کردن و صلوات فرستادن و در آغوش گرفتن است که بسیار ارزشمند است. خوب است مؤمنان به دیدار هم بروند. زیارت بنده ی مؤمن به منزله ی زیارت پروردگار است و بهره های فراوانی برای افراد خواهد داشت. البته این دیدار بهتر است موجبات زحمت صاحبخانه را فراهم نکند و مهمان بهتر است مطیع صاحبخانه باشد. فضولی نکردن و سرکشی نکردن به خصوصیات زندگانی افراد نیز در این زمینه اهمیت فراوانی دارد.
بهتر است که انسان ها در انجام هر امری رنگی خدایی به آن بدهند. اگر مسلمانی با خواهش از برادرانش طلب کمک و یاری می کند باید او را یاری کرد در غیر این صورت انسان از اسلام خارج می شود. مواسات برترین شرط اخوت است.
روزی رسول خدا (ص) به اصحاب توصیه کردند که هر دو نفر که به هم نزدیک ترند، با هم عقد اخوت بخوانند و برادر یکدیگر شوند. ایشان نیز علی (ع) را به عنوان برادر خود معرفی کرده و این امر موجب خوشنودی امام شد. این برادری اتحاد بیشتر بین اصحاب ایشان شد.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 36:52

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی