display result search
منو
خانواده مهم ترین رکن تربیت و پرورش انسان

خانواده مهم ترین رکن تربیت و پرورش انسان

  • 1 تعداد قطعات
  • 35 دقیقه مدت قطعه
  • 673 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین تراشیون با موضوع "خانواده مهم ترین رکن تربیت و پرورش انسان"، هیات رزمندگان اسلام اصفهان، سال 1398

مهم ترین فلسفه خلقتِ انسان بندگی است و بندگی قطعاً نیاز به ملزوماتی دارد. محیط زندگی و تربیت و پرورش یکی از مهم‌ ترین ملزوماتی است که می تواند در مسیر بندگی انسان تأثیر گذار باشد و در اینکه انسان در مسیر بندگی قرار گرفته است یا خیر نقش تعیین کننده ای ایفا می کند. محیط نقش مهمی در تربیت انسان دارد و منظور از محیط فلان کوچه و فلان محله نیست؛ بلکه منظور از آن عوامل پیرامونی است که مؤثر در تربیت و پرورش انسان است. محیط خانواده مهم ترین نقش را در تربیت انسان ایفا می کند و خانواده به عنوان مهم ترین رکن تربیت دهی مطرح است؛ لذا اگر پدر و مادر ایدئولوژی، فکر و برنامه درستی داشته باشند، به فرزند هم منتقل می شود.

گاهی اوقات در زندگی هایمان دچار تناقض هستیم و نمی دانیم باید تدیّن و دینداری را اصل قرار بدهیم و یا برای دنیا محوری اصالت قائل شویم. آنچه که باید بدانیم این است که دنیا اگر در خدمت بندگی انسان باشد ارزش دارد والّا بی ارزش است.

سوال: آیا خانواده حقیقتاً توانایی پرورش انسان هایی که در مسیر بندگی خدا قرار بگیرند را دارد یا خیر؟

پاسخ: پس از ذکر چند مقدمه به این سوال پاسخ می دهیم:

مقدمه اول: در دهه های اخیر سرعت رشد بشریت خیلی بالا رفته است و در سال های آینده این سرعت فزاینده خواهد بود. پدر و مادرهایی که می خواهند در زمینه تربیتی موفق باشند، باید گام های بلند بردارند.

مقدمه دوم: امروز سطح دانش و مهارتِ خانواده ها متناسب با نیاز نسل امروز نیست. شاید یک دلیلش نظام های آموزشی ماست که اطلاعات لازم را به ما نداده است و امروزه حتی اگر دکترا هم داشته باشیم، باز هم نمی توانیم خود را با سواد بدانیم؛ چون رشته های علمی بسیار زیاد هستند.

مقدمه سوم: آینده دنیا در دست انسان های تربیت یافته است و این نکته کلیدی و راهبردی است و ما معتقد به اصل مهدویت هستیم و می دانیم کسانی می توانند در مکتب حضرت ولی عصر باشند که تربیت شده باشند.

ما امروزه نیاز داریم که یک جریان سازی تربیتی ایجاد کنیم و خاستگاه این رشد تربیتی خانواده است و همه کارشناسان بر این نظرند که پدر و مادر نقش کلیدی در تربیت فرزندان دارند؛ بنابراین برای تربیت بهتر باید خانواده را رشد بدهیم و پدر و مادرها را آگاه کنیم. امروزه اگر در کف جامعه هنجارشکنی ها و آسیب ها زیاد شود، شک نکنید که عملکرد خانواده ها تضعیف شده است.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 35:13

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • کاربر مهمان
    سلام کاش قسمت های بعدی هم بارگزاری بشه

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی