display result search
منو
خطابات قرآن به مومنین - جلسه دوازدهم

خطابات قرآن به مومنین - جلسه دوازدهم

  • 1 تعداد قطعات
  • 36 دقیقه مدت قطعه
  • 493 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی با عنوان "خطابات قرآن به مومنین"، جلسه دوازدهم، مسجد اعظم قم، سال 1398

یکی از موارد خطابات قرآنی در باب «اتقوا الله» است که فرمان به تقوا می دهد. برای نمونه در آیه اول سوره نساء، دو فرمان «اتقوا» در یک آیه آمده است و این تنها آیه ای است که در آن خداوند در کنار تقوای خودش تقوای خویشاوندان و ارحام را قرار داده است. امیرالمؤمنین (ع) در خطبه 110 نهج البلاغه بهترین راه های تقرب به پروردگار را بر می شمارند. اول ایمان، و بعد هم واجبات و صله رحم است. صله رحم دو خاصیّت دارد: اول مال انسان را فزونی می دهد و دوم اجل انسان را به تأخیر می اندازد.

*روایاتی راجع به صله رحم*

1. امام صادق (ع) فرمودند: «دور از رحمت خداست کسی که قاطع صله رحم است و از رحمت خدا دور است کسی که خداوند به او ثروتی داده و او از آن ثروت صدقه ندهد.»

2. امام صادق(ع) فرمودند: «وقتی دو مؤمن قطع رابطه می کنند، من هر دوی آن ها را لعنت می کنم.»

3. امیرالمؤمنین (ع) می فرماید: «بروید دنبال اینکه بین دو نفر صلح برقرار کنید که از تمام نماز و روزه ها بالاتر است.»

4. از پیامبر اکرم (ص) حدیثی داریم که در خصال آمده است که ایشان فرمودند: «خداوند انسانهای بد اخلاق و کینه ای و حسود را همه را در ابتدای ماه رمضان می آمرزد ولی توبه شان را قبول نمی کند زیرا این انسانها تا ریشه ها را برطرف نکنند تغییری نمی کنند.»

5. حدیث بعدی در محاسن شیخ مفید است از امام باقر(ع) که فرمودند: «سه ویژگی است که انسان عذابش را در دنیا می بیند: اول ظلم، دوم قطعِ رحم و سوم قسمِ دروغ.»

6.حدیث دیگری داریم از امام باقر(ع) که از پیامبر (ص) نقل کردند که ایشان فرمودند: «اگر در توانت هست، ارحام و خویشاوندانت را به یک عمره یا حج میهمان کن.»

7. همچنین پیامبر اکرم (ص) در حدیث دیگری فرمودند: بهترین صدقه آن است که به کسی بدهی که با تو دشمنی دارد.

8. در حدیث دیگری از امام موسی کاظم (ع) داریم که فرمودند: «مؤمن و کافر اگر همسایه باشند و این فردِ کافر هوای همسایه اش را داشته باشد و خدمتش کند، هنگامی که کافر از دنیا برود به خاطر خدمتی که به همسایه اش کرده است خداوند خانه ای از گِل در آتش برایش می سازد تا از عذاب آتش در امان باشد.»

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 36:45

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی