display result search
منو
خطابات قرآن به مومنین - جلسه سوم

خطابات قرآن به مومنین - جلسه سوم

  • 1 تعداد قطعات
  • 30 دقیقه مدت قطعه
  • 621 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی با عنوان "خطابات قرآن به مومنین"، جلسه سوم، مسجد اعظم قم، سال 1398

عنوان سخن ما خطابات قرآنی به مومنین است. در قرآن کریم 89 بار تعبیر «یا ایها الذین آمنوا» آمده است که به سه مورد از این خطابات خواهیم پرداخت.

یکی از این خطابات آیه 254 سوره بقره است. خداوند در این آیه برای اینکه انفاق برای ما آسان شود و تشویق به انفاق شویم تعبیر به «مما رزقناکم» آورده است؛ یعنی از آنچه ما به شما روزی دادیم انفاق کنید و همچنین هشدار می دهد که انفاق کنید قبل از اینکه روزی فرا رسد که امکان داد و ستد و معامله نیست و نیز دوستی ها تمام شده است.

قرآن کریم در آیه 261 سوره بقره برای تشویق بیشتر ما به انفاق مثلی زده است. خداوند می فرماید: « مَثَل (صدقات‏) کسانى که اموال خود را در راه خدا انفاق مى کنند همانند دانه‏ اى است که هفت خوشه برویاند که در هر خوشه‏ اى صد دانه باشد؛ و خداوند براى هر کس که بخواهد (آن را) چند برابر مى ‏کند، و خداوند گشایشگر داناست‏.» خداوند انفاق ما را هفتصد برابر می کند. دلیل انفاق نکردن و عدم موفقیت ما در کارهای خیر ضعف ایمان و باورنداشتن وعده های خداست.

قرآن کریم همچنین در آیه 262 می فرماید: « کسانى که اموال خود را در راه خدا انفاق مى کنند، سپس در پى آنچه انفاق کرده‏ اند، منّت و آزارى روا نمى دارند، پاداش آنان برایشان نزد پروردگارشان (محفوظ) است‏، و بیمى بر آنان نیست و اندوهگین نمى ‏شوند.»
قرآن کریم در آیه 264 و 267 با خطاب «یا ایها الذین آمنوا» می فرماید که صدقات خویش را با منت و اذیت باطل نکنید و از اموال پاکیزه خود انفاق کنید – نه اموالی که به آن میلی ندارید.

* احادیثی راجع به کارهای خیر*

حدیثی نورانی از امام علی و امام باقر علیهما السلام نقل شده است که می فرمایند: «کار خیر به کمال نرسد مگر اینکه سه ویژگی داشته باشد: 1. زود انجام شود. 2. پوشانده شود و آبروداری گردد. 3. کوچک شمرده شود.»

امیر المؤمنین در نهج البلاغه در حکمت 416 خطاب به فرزندشان امام حسن مجتبی (ع) می فرمایند: «اگر می خواهی کار خیری انجام بدهی خودت به دست خودت انجام بده و برای پس از (مرگ) خودت قرار نده. چون وارث شما جز یکی از این دو دسته نخواهد بود: 1. یا وارثتان با ارث شما کار خیر می کند و آنها سعادتمند می شوند ولی شما بدبخت می مانید. 2. یا وارثتان با مال شما گناه می کنند و ارث شما کمکی برای معصیت ایشان خواهد بود.»

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 30:34

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی