display result search
منو
شرح زیارت غدیر امام هادی (ع)

شرح زیارت غدیر امام هادی (ع)

  • 1 تعداد قطعات
  • 46 دقیقه مدت قطعه
  • 413 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین حبیب عباسی با عنوان "شرح زیارت غدیر امام هادی (ع) "،سال 1396

بحثمان پیرامون «خطبه غدیریه» و «زیارت غدیریه» امام هادی (ع) هست که ایشان در کنار قبر مبارک جدشان امیرالمؤمنین (ع) بیان فرمودند. امام هادی (ع) در طول دوران امامتشان - که از سنین کودکی آغاز شده بود و حدود سی وسه سال بود - معاصر با بسیاری از شخصیت های ظالمِ جریان حاکم یعنی بنی عباس بودند و آثار بسیار ماندگاری از ایشان در حوزه امامت بر جای مانده است که امروز به عنوان سند و شناسنامه شیعه از آنها یاد می شود. زیارت جامعه کبیره که کمتر زائر شیعه ای است که آن را نخوانده باشد از وجودِ مقدس امام هادی (ع) برجای مانده است. این زیارت نامه مجموعه ای کامل از پرسش ها در مورد جایگاه و اوصاف ائمه شیعه (ع) می باشد.

امام هادی (ع) یک زیارت نامه غدیریه هم دارند. در دوره معتصم عباسی زمانی که ایشان را فراخواندند، در مسیر رفتن به دربارِ معتصم و در روز عید غدیر خم، ایشان مقبره مقدس امیرالمومنین (ع) را زیارت کردند و این زیارت نامه بسیار زیبا را بیان فرمودند. اقدام بسیار مهم امام هادی (ع) در این زیارتنامه بیان شخصیت و جایگاه امیرالمؤمنین (ع) به واسطه بیان فضائل مختصِ به امیرالمؤمنین هست و حدود صد و پنجاه فضیلت را برای امیرالمؤمنین در این زیارت برشمردند. در واقع می توان گفت این زیارتنامه امام هادی نوعی تعلیم به شیعیان است.

امام هادی (ع) در ابتدای زیارتشان سلام بر پیامبر (ص) می دهند و بعد از آن با اسامی خاص به امیرالمؤمنین سلام می دهند. لقب «امیرالمؤمنین» لقب اختصاصی امام علی (ع) هست که از جانب پیامبر به ایشان داده شده است. و لقب «سیدالوصیین» هم نام امیرالمؤمنین است چون وصیّ پیامبر(ص) بودند. لقب دیگر ایشان وارث علم انبیا بودنِ امیرالمؤمنین است و همچنین ایشان مولا و ولی مومنین هستند و همینطور ایشان «امین الله فی ارضه» هستند یعنی خداوند اختیار امور عالم را به دست امیرالمؤمنین داده است. خدا هم احدی را امانتدارتر از ائمه (ع) در عالم پیدا نکرده است که امور عالم را به دستشان بسپارد. امیرالمؤمنین همچنین سفیر خداوند در میان خلق، «سیدالمسلمین»، «یعسوب الدین» و «امام المتقین» هستند. پیامبر امیرالمؤمنین را وصی و برادر خود معرفی کردند و این خیلی مهم است. پیامبر تمام دیون و بدهی های خود را به امیرالمؤمنین سپردند و همینطور فواطم را به امیرالمؤمنین سپردند که از مکه به مدینه بیاورند.
امام صادق (ع) فرمودند: «عید غدیر خم عید اکبر خداوند است و برترینِ اعیاد است؛ غدیر را اکرام کنید و جشن بگیرید.» امام هادی (ع) می فرماید: «در غدیر، خداوند به واسطه پیامبر، امیرالمؤمنین را اولی به نفس مسلمین قرار داده است.» کلمه به کلمه این زیارت حرف برای گفتن دارد. امام هادی (ع) در بندی از این زیارت می فرماید: «ای امیرالمؤمنین شهادت می دهم که کسی که شما را قبول نداشته باشد رسالت پیامبر را قبول ندارد و کسی که از شما رویگردان شود با پیامبر معاند و دشمن است.»

شرایط خاص دوران امامت امام هادی (ع) از این قرار بود که دو جنبه وجود داشت: عده ای در بین شیعه اهل غلو بودند و به نوعی جزء «غالیان» به حساب می آمدند و لازم بود برای اینها حدود و ثغور امامت مشخص شود تا راه های بیراهه فراهم نشود و دیگر خفقان و فشاری بود که در دوران حاکمیت بنی عباس حکفرما بود؛ لذا در این شرایط برای اینکه هم جایگاه امامت مشخص شود و هم زیارت اهل بیت رونق پیدا کند، امام هادی (ع) زیارت جامعه کبیره و زیارت غدیریه را خواندند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 46:45

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • کاربر مهمان
    عالی بود

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی