display result search
منو
تمسک به قرآن، عترت و ولایت

تمسک به قرآن، عترت و ولایت

  • 1 تعداد قطعات
  • 44 دقیقه مدت قطعه
  • 684 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری در شب میلاد امام محمد باقر (ع) با موضوع "تمسک به قرآن، عترت و ولایت"، سال 1395

خدای تبارک و تعالی برای ما دو آدرس خلق کرده است: یکی آدرس کتبی یعنی قرآن و دیگری آدرس شفاهی یعنی حضرت محمد (ص). قرآنِ بدون عترت و نه عترت بدون قرآن، ما را به مقصد نمی رسانند؛ در واقع این دو حقیقت جدا شدنی نیستند بنابر آنچه که پیامبر فرمودند: «قرآن و عترت از هم جدا نمی شوند تا زمانی که در کنار حوض کوثر بر من وارد شوند». اما متاسفانه در عالم خارج، قرآن و عترت را از هم جدا کردند و شاید بزرگترین دلیل بحران بشریت در زمینه های متعدد همین باشد. بعد از رحلت پیامبر صد سال در مملکت اسلامیِ آن زمان گفتند که هیچ کس حق ندارد حدیث و روایت برای دیگری بخواند فقط قرآن برای مردم بخوانید. ولی قرآن نسخه است و باید افراد متخصص آن را معنی کنند و بزرگترین ظلم به قرآن این است که تفسیر آن را از زبان غیر از اهل بیت (ع) بشنویم.

از زمان رحلت پیامبر تا زمان امامت امام محمد باقر(ع) صد سال گذشت و هیچ کس حق نداشت حدیث و روایتی از پیامبر و اهل بیتش بخواند؛ اما در زمان امام باقر(ص) به دلیل اتفاقات سیاسی و انتقال قدرت از بنی امیه به بنی عباس یک فترت سیاسی اتفاق افتاد و جنگ قدرت بین دو گروه سر گرفت و امام باقر(ع) یک فرصتی پیدا کردند که همه کلماتشان را بدین گونه بفرمایند: «قال رسول الله» ، «قال امیرالمؤمنین» و «قال حسن بن علی». فلذا از این جهت امام محمدباقر(ع) «به باقر العلوم» یعنی «شکافنده علوم» معروف شدند.

امروز حضرت آقا می فرمایند که ما در دهه چهارم انقلاب به شرطی موفق می شویم که حرکتمان دانش بنیان و علمی باشد. اگر مردم روی قرآن و روایات فکر نکنند که فکر و اندیشه اصلا رشد نمی کند؛ چون فکر و اندیشه ای که در روایات ما گفته شده است این است که روی آیات قرآن تفکر کنیم؛ لذا امام محمدباقر(ع) بعد از صد سال این معدن را کشف کرده و شکافتند و همه سخن امام محمدباقر(ع) این است که اگر سعادت می خواهید، کلام خدا و اهل بیت را که «ولایت» تعبیر میکنند دریابید.

اسلام با نماز به پا داشته شده است ولی اگر نماز را بردارند، اسلام خیمه اش به زمین نمی افتد. اول نماز، دوم روزه، سوم زکات، چهارم حج و پنجم ولایت است و اگر ولایت را برداریم، اسلام خیمه اش زمین می افتد؛ چون همانطور که اهل بیت مفسّر کلام الهی هستند، ولایت هم مفسّر کلام الهی و اهل بیت است.

امام هادی(ع) در زیارت جامعه کبیره که امام شناسی است در مورد تکلیف ما نسبت به ائمه (ع) می فرمایند: «هر مسئله ای را از کلام ائمه و کلام الهی بگیرید». امام باقر (ع) فرمودند: ناخدای کشتی و عمود خیمه دین ولایت است. همچنین فرمودند: «دین ندارد کسی که ولایت ندارد و هرکه دنبال سعادت دنیا و آخرت است پیرو ولایت باشد». «ولی» سخنی غیر از سخن خدا و اهل بیت نمی گوید پس قبل از مراجعه به دین، اقدام به عمل نکنیم. امام هادی (ع) فرمودند: «اگر می خواهید به سعادت برسید، تنها پیش نروید و اقتدا به ولایت کنید. خداوند خودش می داند رِدای ولایت را روی دوش چه کسی بیندازد.»

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 44:45

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی