display result search
منو
موانع بندگی خدا و پیروی از رسول الله (ص) - جلسه دوم

موانع بندگی خدا و پیروی از رسول الله (ص) - جلسه دوم

  • 1 تعداد قطعات
  • 30 دقیقه مدت قطعه
  • 586 دریافت شده
سخنرانی حجةالاسلام والمسلمین ماندگاری با عنوان "موانع بندگی خدا و پیروی از رسول الله (ص)"، جلسه دوم، سال 1397

خدا در قرآن فرماید: « وَلَقَدْ بَعَثْنَا فِی کُلِّ أُمَّةٍ رَّسُولًا أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ». همه انقلاب ها، همه کتاب ها و ادیان آسمانی، برای این است که خدا را عبادت کنیم و از طاغوت اجتناب نماییم. همه ما اهل معامله هستیم و می دانیم که اگر با خلق خدا معامله کنیم، از این جهت که آنها به ما نیازمند هستند، امکان اینکه ضرر کنیم یا ما را فریب دهند زیاد است. اما هرکس با خدا معامله کند، ضرر نمی کند؛ زیرا خدا بی نیاز مطلق است. بنابراین همه ما برای بندگی خدا خلق شدیم ؛ بندگی خدا یعنی معامله با خدا؛ معامله با خدا هیچ وقت ضرر ندارد و قطعاً سودآور است. ما انسان ها تنها گاهی با خدا معامله می کنیم. چرا همیشه با خدا معامله نمی کنیم؟ ما سه مانع برای بندگی خدا داریم و اگر توانستیم این سه مانع را برطرف کنیم، معامله با خدا هیچ وقت تعطیل نمی شود و زندگی هایمان گلستان می گردد. بایستی موانع بندگی را بشناسیم تا بتوانیم آن ها را برطرف کنیم. آن ها سه مانع هستند: 1. وسوسه های نفس امّاره و شیاطین جنّ و انس 2. جلوه های دنیا 3. حرف مردم.

اولین مانع وسوسه های نفس اماره و شیاطین جن و انس است. خداوند در آیه 21 سوره نور می فرمایند: «ای کسانی که ایمان آورده‌اید، از گامهای شیطان پیروی نکنید. هر کس پیرو شیطان شود (گمراهش می‌سازد، زیرا) او به فحشا و منکر فرمان می‌دهد.» خداوند می فرماید: «ای کسانی که ایمان آورده اید» این یعنی ای کسانی که می خواهید با من معامله کنید، مواظب باشید شیطان گولتان نزدند. اگر لطف خدا و فضل خدا نبود، یک کدام از شما از وسوسه شیطان جان سالم به در نمی بردید. پس یکی از موانع بندگی ما همین وسوسه است؛ وسوسه نفس امّاره است.

دومین مانع جلوه های دنیاست که مانع بندگی ماست. خداوند وقتی که با ما معامله می کند، وعده آخرت می دهد. برکت هم می دهد. اما بیشتر، مزد معنوی در دنیا به ما عطا می کند، مانند: برکت، رحمت، امنیت، هدایت، عزت و ... اما بیشترین مزد در آخرت است. شیطان برای اینکه ما را فریب دهد، دنیا را زیبا و پر زرق و برق جلوه می دهد.

سومین مانع حرف مردم است که مانعِ معامله بین ما و خدایمان می شود.

امام رضا (ع) به ما وعده داده اند که هرکس گره از کار کسی باز کند، خداوند در قیامت گره از کارش باز می کند. بدین معنا معامله با خلق خدا هم معامله با خداست. روایتی از وجود مقدس پیامبر اکرم (ص) داریم: «الخلق عیال الله». اگر با خلق خدا که عیال خدا هستند معامله کنیم، قطعاً با خدا معامله کرده ایم. خداوند در قرآن می فرماید: «هرکس به بنده خدا قرض دهد، انگار به خدا قرض داده است».

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 30:08

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی