display result search
منو
اعتقادات و باورهای دینی و نوع نگاه انسان به زندگی - بخش یازدهم

اعتقادات و باورهای دینی و نوع نگاه انسان به زندگی - بخش یازدهم

 • 1 تعداد قطعات
 • 44 دقیقه مدت قطعه
 • 2091 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام مسعود عالی با موضوع اعتقادات و باورهای دینی و نوع نگاه انسان به زندگی، سال 1397

اگر انسان ماهیت دنیا را خوب شناخت تا حد زیادی بلاها و مصیبتهای دنیا را درست تحمل می کند و می تواند از آنها استفاده مفید بکند. و از این بلاها، ناامید و افسرده نمی شود. عالم دنیا بهشت نیست و توقع راحتی در این دنیا را نباید داشت. این عالم حکم جلسه امتحان ورود به بهشت است. در دنیا انسان با مشکلات زیادی روبرو می شود اما انسان موفق، انسانی است که مشکلات را قبول می کند، و برای رفع آن تلاش می کند.
خداوند بلاها و مصیبت ها را حکیمانه در مقابل ما قرار داده است و انسان از پس این بلاها و مصیبتهاست که به درجات عالی انسانی می رسد.
خداوند برای جذب انسانها به تعبیر آقای دولابی از تار، تور و تیر استفاده می کنند. تار خداوند آن نغمه ملکوتی است که در دنیا انسان را جذب می کند. صدای زیبای قرآن و مناجات، جزء تارها و نغمه های ملکوتی است.
تور خدا، آن چیزهایی است که بندگان را با آن صید می کند مثل مجالس اهل بیت، شب های قدر، محرم، اعتکاف، دوست خوب، مجلس خوب، کتاب خوب.
تیر خدا، بلاها و مصیبت های خداوند است که مخصوص اولیاء خدا است. اولیاء خدا از خداوند چنین درخواستی نمی کنند اما اگر دچار مصیبت و بلا شدند از آنها بهترین استفاده را برای بالابردن رشد معنوی و روحانی خود می کنند.
در قرآن اسم دیگر بلا، مصیبت است. مصیبت یعنی تیر نشانه کرده ای که اصابت به هدف کرده است.
وجود مقدس امیر المومنین در سه دوره زندگی کردند. دوره اول، دوره بعد از رسالت حضرت محمد(ص) به پیامبری بود که با سختی های زیادی همراه بود. دوره دوم که دوران حضور در مدینه بود و در طول 10 سال حضور در مدینه در بیش از 80 جنگ شرکت داشتند. دوره سوم بعد از فوت پیامبر است که مصیبتهای غصب ولایت و شهادت حضرت زهرا در این دوره بود که با این همه امام علی در فرمایشی فرمودند که من در این دوران جز خوبی ندیدم.
حضرت زینب از رسول خدا عقل و درایت را به ارث برد. از امیرالمومنین شجاعت را به ارث برد. عفت و حیا را از حضرت زهرا به ارث برد. از امام حسن، صبر را و از امام حسین عزت را به ارث برد.

قطعات

 • عنوان
  زمان
 • 44:53

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • کاربر مهمان
  عالی
 • کاربر مهمان
  خدای اقای عالی و خانواده اش را سالم نگه بدار امین یارب العالمین

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی