display result search
منو
فضایل امام علی (علیه السلام) _ بخش دوم

فضایل امام علی (علیه السلام) _ بخش دوم

  • 1 تعداد قطعات
  • 31 دقیقه مدت قطعه
  • 330 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام حبیب الله فرحزاد با موضوع فضایل امام علی (ع) _ بخش دوم

یاد علی (ع) از بهترین عبادات است. بنا بر روایات «روز بیستم ماه رمضان که امام در بستر بودند که عده ای برای دیدار حضرت به محضر ایشان رسیدند. یکی از ایشان از امام سؤال کرد که آیا شما برترید یا حضرت آدم (ع) ؟ امام پاسخ دادند : نه بنا بر تعریف، بلکه بنا بر لطف الهی باید بگویم که من برترم چرا که حضرت آدم (ع) به خاطر بخشیده شدن نزد خدا، او را به پنج تن قسم دادند و سپس بخشیده شدند. آدم از گندمی که خداوند دستور داده بودند نخور، خورد اما من به احترام خداوند در تمام عمر گندم نخوردم. تلخی دنیا موجب شیرینی آخرت است. زهد مفتاح خوبی ها و حرص و طمع کلید بدی ها است.
آن شخص در ادامه پرسید : شما برتر هستید یا نوح (ع) ؟ امام فرمودند: باز هم من چرا که نوح بعد از دعوت از مردم و سرپیچی آنان دست به نفرین آنها بلند کرد اما من در حالی که ظلم بیشتری دریافت کردم لب به نفرین نگشودم.
در ادامه سؤال شد شما برترید یا موسی (ع) ؟ امام فرمودند : من چرا که او یک فرعونی را کشت و در حالت خوف فرار کرد چون ترسید که کشته شود. اما من در شرایط سخت در جای پیامبر (ص) خوابیدم تا ایشان کشته نشوند.
سؤال شد شما برترید یا یونس ؟ و پاسخ چنین بود که یونس (ع) نیز بعد از نفرین و غضب به قوم خود آنها را رها کرد و رفت تا از شر آنها خلاص شود اما محکوم شد که برای مدتی در شکم ماهی روزگار بگذراند. اما من قوم خود را رها نکردم با اینکه بسیار ستم از آنها دیدم. »

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 31:43

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی