display result search
منو
درس های حدیث توحیدی امام رضا (ع)

درس های حدیث توحیدی امام رضا (ع)

  • 1 تعداد قطعات
  • 29 دقیقه مدت قطعه
  • 557 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام محمد مهدی ماندگاری با موضوع درس های حدیث توحیدی امام رضا (ع)، سال 1395

سخنران ضمن قرائت حدیث توحیدی امام رضا - لا اله الا الله حصنی فمن دخل حصنی امن من عذابی بشرطها و شروطها و انا من شروطها - هدف همه انبیاء و اولیاء خدا را دعوت مردم به سوی خدا و توحید می داند و در ادامه به پیام هایی که می توان از این حدیث گرفت می پردازد و اولین پیام آن برای انسانها این است که در سایه زندگی و تربیت توحیدی است که می توان به پناهگاه امن الهی دست یافت.
درس دومی که می توانیم از این حدیث بگیریم این است که زندگی توحیدی به ما از سه عذاب امنیت می دهد؛ عذاب اضطراب، عذاب انحراف و عذاب سقوط.
درس سومی که خطیب ذکر می کند، این است که تنها راه زندگی توحیدی، زندگی ولایی و زندگی بر اساس ولایت محمد و آل محمد است.
انسانها در عالم به سه دلیل، اول این که آرزوهای انسانها نامتناهی است، دوم امکانات و فرصتش در این عالم محدود است، سوم در این عالم رقابت برای جلب امکانات و رسیدن به خواسته ها زیاد است، و همچنین به دلیل وجود ویژگیهای درونی انسان مثل شهوت و غضب، سر رسیدن به آرزوهای دنیوی و هواهای نفسانی خود بسیاری از رفتارهای نادرست را انجام می دهند که به سه عذاب اضطراب، عذاب انحراف و عذاب سقوط می انجامد.
سپس خطیب نتیجه می گیرد که باید در هیاهوی این شهوت، غضب، قدرت در این دنیا به سراغ زندگی توحیدی رفت و در پناهگاه امن آن ایمن شد. لیکن در پناه این زندگی توحیدی است که می توان از عذاب اضطراب، استرس و لغزش ها و پرتگاه های دنیا در امان ماند.
در واقع کسانی که در دایره زندگی توحیدی قرار می گیرند اتکاء و توکل آنها به خدا است و در همه جوانب زندگی اتکال به خداوند دارند.
سخنران برای زندگی توحیدی ارکان و مقدماتی را بیان می کند.
ایشان اولین رکن و لازمه زندگی توحیدی را افکار توحیدی بر می شمرد و توصیه می کند که هر نوع فکری که در ذهن ما ایجاد می شود باید درست و غلط آن را از علما جویا شویم.
سپس دومین رکن زندگی توحیدی را، برنامه توحیدی می داند.
سومین رکن زندگی توحیدی، آرزو و آمال توحیدی است. در واقع طلب ما از خداوند، باید بر اساس خیر و مصلحت خداوند باشد.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 29:15

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی