display result search
منو
چیستی دین، جلسه هشتم

چیستی دین، جلسه هشتم

  • 1 تعداد قطعات
  • 58 دقیقه مدت قطعه
  • 12 دریافت شده
سخنرانی از آیت الله حسین انصاریان با موضوع «چیستی دین»، جلسه هشتم، سال 1400

انسان کامل شدن کار مشکلی نیست و هزینه و خرجی هم ندارد. عناصر و مایه‌های ساختن انسان کامل؛ قرآن کریم و روایات است. اگر انسان در حدّ ظرفیت و گنجایش خودش کامل بشود دو واقعیت شامل حال او می‌شود که این کامل شدن هم با قرآن و اهل بیت است. انسان کامل طبق آیهٔ شریفه مورد رحمت رحیمیهٔ پروردگار می‌شود، چون رحمت رحمانیه یک سفرهٔ گسترده است که همهٔ موجودات از آن بهره‌مند هستند.
موسی بن عمران با توجه به بعضی از روایات و قطعه‌های تاریخی، 25 سال از صبح می‌آمد دربار فرعون، راهش هم می‌دادند تا وقتی که وظیفه‌اش و تکلیفش در آن روز انجام می‌گرفت. این درباریان فرعون و خود فرعون در این 25 ساله غیر دو نفر دعوت موسی بن عمران را اجابت نکردند، یک مرد و یک زن.
آن مرد که خیلی هم تلاش کرد موسی کشته نشود، تبعید نشود، به زندان نیافتد، از درباریان فرعون بود، بین درباریان آدم محترمی بود، و آدم موقّری بود، حرف‌هایش را گوش می‌دادند. به قول ایرانی‌ها خیلی آدم سنگین و رنگینی بود، این مرد دعوت موسی را قبول کرد و دعوتش را با قلب و دل و با جان و با اعضاء و جوارحش. شد یک مؤمن واقعی، مؤمن کامل، انسان کامل که به احترام این انسان خداوند در جزء 23 قرآن یک سورهٔ کامل به نام سورهٔ مؤمن نازل کرده است.
«ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا لِلَّذِینَ آمَنُوا» آمنوا؛ یعنی کل مرد و زن مؤمن. «ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا لِلَّذِینَ آمَنُوا» من برای تمام مردان مؤمن و زنان اهل ایمان یک اسوه و یک الگو و یک سرمشق معرفی می‌کنم که می‌خواهند دیندار بشوند. این راه دینداری و ایمان است. عارف بالله شدن است. این راه عرفان بالله کی هست؟ این سرمشق امراة فرعون، همسر فرعون. حالا چرا اسم فرعون را آورده؟ می‌فرمود یک خانم درباری، مخصوصاً نام فرعون را آورده که حجت را بر تمام مردان و زنان تا روز قیامت تمام کند، که فردا زن و مرد و دختر و پسری فردای قیامت به خدا نگویند که شهر پر از فساد بود. آدم‌ها بد بودند، رشوه و دزدی و اختلاس و روابط زن و مرد غوغا می‌کرد، و ما نشد مؤمن بشویم، ما هم در تسلط این محیط فاسد بودیم، امکان مؤمن شدن برای ما نبود. یعنی درِ این عذر را پروردگار عالم به همه بسته است.
زن فرعون وقتی فهمید که دعوت کلیم الله حق است، آن را پذیرفت. تهدید هم شد، می‌کشیمت، خیلی آرام گفت مشکلی ندارد، کشتن فرعون هم جورواجور بود. ایشان را با شکنجه به شهادت رسانیدند.
انسان کامل شدن چقدر با ارزش است که در کوران فسادها، حوادث و دربار، بدمستی‌ها سرمستی‌ها و یک مرد و زن بیایند و از خودشان گذشت کنند و به پروردگار عزیز عالم وصل بشوند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 58:49

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی