display result search
منو
بررسی علت تفاوت نگاه سیدالشهداء (ع) با سایر اصحاب رسول خدا (ص)، جلسه دوم

بررسی علت تفاوت نگاه سیدالشهداء (ع) با سایر اصحاب رسول خدا (ص)، جلسه دوم

  • 1 تعداد قطعات
  • 53 دقیقه مدت قطعه
  • 55 دریافت شده
سخنرانی از حجت الاسلام و المسلمین حامد کاشانی با موضوع «بررسی علت تفاوت نگاه سیدالشهداء (ع) با سایر اصحاب رسول خدا (ص)»، جلسه دوم، سال 1400

در واقعه سقیفه نه ولایت تکوینی، نه عصمت، نه علم، نه تقوا، نه مقام شفاعت و... هیچکدام از امیرالمومنین سلب نشد چون سلب شدنی هم نبود. حکومت و حاکمیت را از امام سلب کردند در عین حال امام ولایت باطنی داشت و حاکمیت ملکوتی با امیر مومنان علیه السلام بود و شدت سوز و گداز حضرت زهرا سلام الله علیها برای این بود که حکومت را از امام معصوم دور کردند. در عمل اتفاقی که افتاد این بود که کأنه ولایت تکوینی و حاکمیت ملکوتی و... از امام اخذ شد. امیر مومنان در جامعه بود و گویی نبود و به قول سید مرتضی اما مانند میتی در بین زندگان بود. زنده بود انگار که نبود. حکومت را گرفتند و کاری کردند که جامعه از ولایت باطنی و حاکمیت ملکوتی امام و... به دور باشد. این اتفاق در دوره سیدالشهدا علیه السلام نیز افتاد. یعنی حکومت فاسد می تواند کاری کند که اسلام نابود شود.

تحلیل خواص و تاثیرگزاران جامعه نیز که حتی برخی از سابقه داران اسلام بودند، از اصحاب رسول خدا و... بودند فرق داشت. یر سر جای خود نشستند و حتی امام را نهی از منکر کردند. این اشتباه هم در ذهن پیش نیاید که اینها از منافقین بودند که نبودند به جز تعداد اندکی. این تفاوت نگاه از کجا می آید. این تفاوت نگاه دارای چند نکته خیلی مهم است.
یک؛ نقش بسیار بسیار مهم حکومت در تدین و بی دینی مردم. اصل حکومت آنقدر مهم است که حضرت زهرا سلام الله علیها در این راه به شهادت می رسد.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 53:19

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی