display result search
منو
گفتاری در مورد حضرت زهرا (سلام الله علیها) - ویژه ی ولادت

گفتاری در مورد حضرت زهرا (سلام الله علیها) - ویژه ی ولادت

  • 1 تعداد قطعات
  • 36 دقیقه مدت قطعه
  • 135 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام علی نظری منفرد با موضوع گفتاری در مورد حضرت زهرا (س) - ویژه ی ولادت

بنا بر آیات و روایات حضرت زهرا (س) دو نوع ولادت داشته اند، ولادتی جسمانی و ولادتی نورانی. ولادت نورانی ایشان سال ها قبل از خلقت انسان وجود داشته است و در روایت است که وجود نورانی پنج تن در آن زمان آفریده شده بودند. همینطور گفته می شود که اولین مخلوق نور است و منظور از نور همان خلقت روح است و بنابر روایات نور همه ی انسان ها قبل از جسم آنها خلق شده است که نور ائمه در این میان جایگاه والایی دارد. خداوند همه ی جهان را به بهانه ی خلقت رسول الله (ص) و چهار نور دیگر آفریده است.
امام علی (ع) می فرمایند که هیچ انسانی برتر و والاتر از رسول الله (ص) آفریده نشده است و او بهترین نوع بشر است. بعد از ایشان انسان های کامل بهانه ی خلقت هستند.
بعد از ولادت نورانی حضرت زهرا (س) بحث ولادت جسمانی ایشان مطرح می شود که آن هم با اختلافات نظر علما بیان شده است. برخی می گویند که زهرا (س) قبل از رسالت و نبوت رسول خدا (ص) به دنیا آمده است و در آن سال کعبه توسط قریش در حال بازسازی بود. برخی دیگر بر این باورند که ولادت ایشان بعد از معراج بوده و در آن شب رسول الله (ص) به دست خداوند سیبی از بهشت خوردند که نور فاطمه از طریق آن سیب به جسم ایشان وارد شد.
در این میان عده ای می گویند که معراج یکبار اتفاق نیفتاده است بلکه رسول صدوبیست بار به معراج رفتند که دو بار آن جسمانی و بقیه روحانی بوده است.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 36:26

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی