display result search
منو
تجربه ی زندگی دینی در پرتو الگو پذیری از حضرت فاطمه (س)

تجربه ی زندگی دینی در پرتو الگو پذیری از حضرت فاطمه (س)

  • 1 تعداد قطعات
  • 35 دقیقه مدت قطعه
  • 116 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سید احمد خاتمی با موضوع تجربه ی زندگی دینی در پرتو الگو پذیری از حضرت فاطمه (س)

بنا بر روایات تاریخ حضرت زهرا (س) الگوی مناسبی برای همه ی مردم هستند و این موضوع از طریق بسیاری از ائمه مطرح شده است .انسان ها اگر به دنبال سبک زندگی دینی باشند باید چند مورد را سرلوحه ی کار خود قرار دهند. شناخت حق، استقامت در مسیر حق و هزینه کردن در راه حق شالوده و اساس سبک زندگی دینی است. اگر هر کدام از این موارد نباشند زندگی دینی ناقص خواهد شد و اهداف به خوبی دنبال نمی شوند. پیدا کردن راه حق و در این راه ماندن بسیار مهم است. راه علی (ع) راه خداوند است و باید در این مسیر قرار گرفت. در بسیاری از کتب شیعه و حتی سنی در مورد این موضوع سخن به میان آمده و گفته شده که سعادتمند واقعی کسی است که مولا علی (ع) را در زمان حیات و بعد از شهادتش دوست بدارد چرا که راه حق تنها مسیر علی است . راه علی همان راه فاطمه (س) و رسول خدا (ص) ست و ولایت راهی روشن است که غیر آن ضلالت است. همچنین نباید از ولایت جلو افتاد و باید در این مسیر به دنبال ولی پیش رفت.
در مورد استقامت در مسیر حق باید گفت که ماندن در مسیر حق شاید مهم تر از حرکت در این مسیر باشد. ثابت بودن در این مسیر درهای زیادی از حکمت را بر انسان می گشاید. با خدا بودن و به اصول احترام گذاشتن همان استقامت در مسیر حق است. چشم داشت به این دنیا دین را از انسان می گیرد.
هزینه کردن در مسیر حق می تواند از هر جهتی صورت بگیرد. انسان با مال و جان خود می تواند این امر را انجام دهد. برای مثال بیدار شدن برای نماز صبح می تواند یکی از این امور باشد. فاطمه (س) نیز جان خود را در این راه هزینه کرد تا دین در مسیر درست قرار گیرد همانطور که سایر ائمه با شهادت این راه را تا به امروز حفظ کردند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 35:35

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی