display result search
منو
نماز، سکوی پرواز، جلسه چهل و هشتم

نماز، سکوی پرواز، جلسه چهل و هشتم

  • 1 تعداد قطعات
  • 47 دقیقه مدت قطعه
  • 29 دریافت شده
سخنرانی استاد محمد شجاعی با موضوع "نماز، سکوی پرواز"، جلسه چهل و هشتم: موانع پذیرش نماز 1، سال 1387

در حدیثی از پیامبر اکرم صلی الله داریم که پنج نفر هستند که نمازشان قبول نیست یعنی نماز می‌خوانند ولی نمازشان هدر می‌رود و اثر ندارد:
نفر اول خانمی که همسرش از او خشمگین باشد و به حق هم باشد. نفر دوم برادری که سه روز بیشتر با برادرش قهر کرده باشد. نفر سوم کسی که شراب خوار است و فرد شرابخوار عبادتش پذیرفته نیست. نفر چهارم کسی که جای امام جماعت است و امام گروهی هست که به زور امام جماعت شده است و عموماً او را نمی‌خواهند. نفر پنجم کسی است که زکات نمی‌دهد و بدون وضو نماز می‌خواند. کسی که شراب می‌خورد و مست می‌شود تا چهل روز هیچ عبادتی از او پذیرفته نیست. کسی هم که غیبت دیگری را می‌کند خداوند تا چهل روز عبادتش را نمی‌پذیرد مگر اینکه آن شخص از او راضی شود.
در روایت دیگری داریم که پیامبر می‌فرماید: خداوند به من وحی کرد ای برادر منذرین و ای برادر مسلمین قوم خودت را بیم ده داخل خانه من نشوند در حالی که بر گردن آنها حق الناس وجود دارد. پیامبر اکرم صلی الله در حدیثی می‌فرمایند: کسی که لباس ده درهمی بخرد حتی اگر یک درهم آن هم حرام باشد نمازی که با آن لباس بخواند از او پذیرفته نمی‌شود. لقمه حلال و لقمه حرام خیلی با اهمیت است. لقمه حرام آثار تخریبی زیادی دارد و باعث قساوت قلب انسان می‌شود و انسان را یاغی می‌کند. لقمه حرام روی بصیرت و فهم انسانم اثر می‌گذارد. لقمه حلال هم اگر بیش از اندازه جذب شود باز مضرات دارد.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 47:41

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی