display result search
منو
طهارت باطن؛ جلسه چهارم

طهارت باطن؛ جلسه چهارم

  • 2 تعداد قطعات
  • 30 دقیقه مدت قطعه
  • 86 دریافت شده
سخنرانی آیت الله حسین انصاریان با عنوان "طهارت باطن"، جلسه چهارم، رمضان1402-1403

رحمت و احسان پروردگار، انسانها را پیش از تولّد و از لحظة انعقاد نطفه، احاطه کرده و اگر این رحمت گسترده نبود، ما نابود می شدیم.
پیرمردی نزد پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله آمد و تقاضای موعظه کرد. حضرت، آیات پایانیِ سوره ی "زلزال" را برایش تلاوت نمود که می فرماید: "پس هر که به اندازه ی مثقال ذرّه ای کار نیک کند، آن را خواهد دید؛ و هر که به اندازه ی مثقال ذرّه ای کار ناپسند انجام دهد، آن را خواهد دید." پیرمرد پس از شنیدن این دو آیه، با رسول خدا وداع کرد. حضرت فرمود: "این پیرمرد، در حالی از نزد ما رفت که در دینش فقیه شد."
روزی "ثوبان" که خادم پیامبر صلی ‌الله‌ علیه ‌و ‌آله بود، به خدمت آن حضرت رسید، در حالی که پریشان خاطر بود. پیامبر به او فرمود: چه شده است؟ گفت: "در این فکرم که فردای قیامت، اگر وارد جهنّم شوم، هرگز شما را نمی ‌بینم و اگر وارد بهشت شوم، منزلتی بسیار پایین تر از شما خواهم داشت که نمی ‌توانم به حضورتان برسم و همین موضوع، مرا اندوهناک کرده." در این هنگام، آیه ی 69 سوره ی "نِساء" نازل شد که می فرماید: "و کسی که خدا و پیامبر را اطاعت کند، (در روز رستاخیز) همنشین کسانی خواهد بود که خدا نعمت خود را بر آنان تمام کرده؛ از پیامبران و صدّیقان و شهدا و صالحان؛ و آنها رفیقهای خوبی هستند."


قطعات

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی