display result search
منو
انسان خوشبخت

انسان خوشبخت

  • 1 تعداد قطعات
  • 41 دقیقه مدت قطعه
  • 65 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سید علیرضا تراشیون با موضوع «انسان خوشبخت»، سال 1403

انسان برای تحقق برخی واژگان در زندگی تلاش‌های زیادی می‌کند، خوشبختی یکی از این واژگان است. از منظر روان‌شناسان و فعالان حوزه خانواده، انسان خوشبخت انسانی است که همه چیز اعم از زندگی مادی و معنوی، انسان‌های پیرامون و مسائل روحی و روانی‌اش بر وفق مراد باشد.
درصد بالایی از انسان‌ها، احساس خوشبختی نمی‌کنند. احساس تیره‌بختی و بدبختی انسان در همه بخش‌های زندگی اثر می‌گذارد و این موضوع هیچ ارتباطی با مال و سرمایه ندارد؛ چرا که غنی‌ترها محتاج ترند، همه سرمایه داران احساس نارضایتی از زندگی دارند، چرا که واژگان را بد به استخدام نموده اند.
خوشبختی با این تعریف مصطلح در روایات وجود ندارد. خوشبختی که خیلی از انسان‌ها تعریف و به دنبال آن می‌گردند، دست نیافتنی است؛ کسانی که به دنبال این جنس از خوشبختی هستند در اصل بدبخت‌ترین انسان‌ها هستند.
ما تا نوع نگرشمان را در دنیا متناسب با مدیریت الهی که خداوند متعال این عالم را آفریده تغییر ندهیم این حس ناامیدی در جامعه و در میان همه انسان روز به روز زیاد خواهد شد؛ کشورهای توسعه یافته بیشترین میزان افسردگی و ناامیدی و خودکشی قرار دارد؛ چرا که هر اندازه نگاه دنیایی پررنگ‌تر گردد، بیماری‌های روحی و روانی و افسردگی و ناامیدی و خودکشی افزایش پیدا می‌کند.
دنیا وادی آمیخته با سختی هاست. دنیا محفل آزمایش است و هرجا این لفظ به کار برده شود، نشان دهنده سختی‌های آن است؛ لذا در دنیا انسان به جای رسیدن به خوشبختی باید سعادت را جستجو کند.
سعادت از سه راه به دست می‌آید که بخشی از آن، آمیخته با عوامل بیرونی است. خوبی نسبی است و به جرأت می‌توان گفت اکثر زنان و مردان جامعه ما انسان‌های خوبی هستند و کفه خوبی‌هایشان سنگین‌تر از عیب‌هایشان است.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 41:34

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی