display result search
منو
آداب و مراقبات ماه شعبان

آداب و مراقبات ماه شعبان

  • 1 تعداد قطعات
  • 32 دقیقه مدت قطعه
  • 35 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام علی نظری منفرد با موضوع «آداب و مراقبات ماه شعبان»، سال 1400

حلول ماه شعبان را خدمت بینندگان تبریک عرض می‌کنم. خدا را شاکر هستیم که خداوند به ما عمر داد و باز به ماه شعبان دیگری که شهر رسول خداست، فرمود: «شعبان شهری» شعبان شهر شادی‌‌هاست. چون در شعبان موالید هست. ما در ماه شعبان وفات نداریم. سوم ماه شعبان ولادت با سعادت آقا امام حسین علیه السلام هست. چهارم شعبان ولادت با سعادت ابالفضل العباس علیه السلام هست. پنجم شعبان ولادت با سعادت حضرت علی بن الحسین علیه السلام، امام سجاد هست. یازدهم شعبان ولادت حضرت علی بن الحسین علیه السلام علی اکبر شهید هست. نیمه شعبان ولادت منجی بشرین خاتم الاوصیاء صاحب العصر و الزمان علیه السلام هست. پس ماه موالید است و ماه بشارت است. خوشا به حال کسانی که ماه رجب را توانستند از فرصت‌ها و ساعات و شب‌ها و روزها و دقایقش استفاده کنند. مستحضر هستید وقتی روز قیامت می‌‌شود یک ندایی در فضای محشر طنین انداز می‌شود «أین الرجبیون» گروهی بلند می‌شوند، اینها کسانی هستند که از فرصت ماه رجب خوب استفاده کردند. امروز آخر ماه رجب است و هنوز فرصت هست انسان یک استغاثه بکند، یک توجهی بکند، خدا را یاد کند. خدایی که اینقدر مهربان است، می‌فرماید: «فَاذْکُرُونِی أَذْکُرْکُمْ‏» شما به یاد من باشید، من هم به یاد شما هستم. یعنی یک رفیق صمیمی است با انسان. اینطور نیست مثل برخی از افراد که به آنها سلام می‌کنند و این سلام را جواب نمی‌دهند. خدا خیلی مهربان است.
«أنا انیس مَن جَلَسَنی» من انیس کسی هستم که با من بنشیند. یعنی یک رفیق خوبی هستم. انشاءالله از این فرصت‌های باقیمانده ماه رجب، برادران و خواهران بیننده و شنونده استفاده کنند، هنوز به پایان ماه رجب ساعاتی باقی هست. امیدوارم موفق باشند و باز هم انسان نباید فرصت را از دست بدهد. حدیثی از امیرالمؤمنین علیه السلام هست که می‌فرماید: «أَشَدُّ الْغُصَصِ فَوْتُ‏ الْفُرَصِ‏» شدیدترین اندوه‌ها از دست دادن فرصت‌هاست. حیف است انسان فرصت‌ها را از دست بدهد. فرصتی که سریع و گذرا است.
ماه شعبان ماه آمادگی است برای دخول در شهر الله، حضرت امام(ره) معمولاً در ماه شعبان که صحبت می‌کردند می‌فرمودند: ماه شعبان ماه ورود به شهر الهی است. انسان باید یک سنخیتی با شهر الله پیدا کند. می‌خواهد سر سفره و مائده نعمت‌های مادی و معنوی خدای متعال در ماه رمضان بنشیند. شهر ضیافت الله است. «شهر دعیتم الی ضیافة الله» انسان وقتی می‌خواهد به ضیافت برود خودش را مهیا می‌کند. از نظر ظاهر خودش را مرتب می‌کند. سعی می‌کند آرایش ظاهری را داشته باشد، سر سفره مائده الهی که می‌خواهد بنشیند، باید از نظر روح هم خودش را آرایش کند و مجهز کند. این آرایش روح در ماه شعبان باید اتفاق بیافتد. ماه شعبان مقدمه است برای ذی المقدمه، برای دخول در شهر خدا؛ لذا خوب است عزیزان و بینندگان محترم از این فرصت به دست آمده استفاده کنند. اگر از این فرصت‌ها استفاده نشود، همینطور که امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید، انسان بعداً اندوه می‌خورد. یعنی پشیمان می‌شود که چرا از فرصت‌های عمر درست استفاده نکردم.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 32:20

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی