display result search
منو
فضیلت و غربت قرآن کریم از دیدگاه امیرالمومنین علیه السّلام

فضیلت و غربت قرآن کریم از دیدگاه امیرالمومنین علیه السّلام

  • 2 تعداد قطعات
  • 20 دقیقه مدت قطعه
  • 153 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سید حسین حسینی قمی با عنوان "فضیلت و غربت قرآن کریم از دیدگاه امیرالمومنین علیه السّلام"

در جای جای نهج البلاغه به فضیلت کتاب آسمانی قرآن، اشاره شده است. امیرالمومنین علیه السّلام در خطبه ی 176 می فرماید: "از بیان خداوند، سود گیرید و از موعظه های‌ الهی،‌ پند پذیرید و نصیحت خدا را قبول کنید که خداوند با آیات روشنش، راه عذر را بر شما بسته و حجّتش را بر شما تمام کرده و از اعمالی که دوست داشته و یا مورد نفرتش بوده، برای‌ شما بیان فرموده تا محبوبش را انجام دهید و منفورش را ترک نمایید. بدانید که قرآن، خیرخواهی‌ است که خیانت نمی‌ کند و هدایتگری‌ است که گمراه نمی‌ نماید و سخنگویی‌ است که دروغ نمی‌ گوید... از قرآن برای‌ بیماری های‌ خود شفا جویید و از آن برای‌ پیروزی‌ بر مشکلات، یاری‌ خواهید که شفای‌ بزرگترین بیماری ها که کفر و نفاق و تباهی‌ و ضلالت است، در قرآن موجود است.
همچنین در خطبه ی 147 می فرماید: "به زودی‌ بر شما روزگاری‌ می رسد که ... نزد مردم آن زمان، اگر قرآن را به درستی‌ تلاوت کنند، متاعی‌ کسادتر از آن یافت نشود و اگر در معانی‌ آن، تحریف ایجاد کنند، کالایی‌ پر رواج تر از آن نباشد."
مرحوم شیخ مرتضی طالقانی در بیابان های طالقان به چوپانی اشتغال داشت. روزی در بیابان، صدای تلاوت قرآن کریم را شنید. به خود نهیب زد: "ای مرتضی! اگر خدا در روز قیامت از تو بپرسد آیا در طول عمرت، آیات کتابم را خواندی و فهمیدی، در دادگاه الهی، چه پاسخی خواهی داشت؟!" لذا متحوّل شد و چوپانی را رها کرد و به سراغ طلبگی رفت و به درجات والای علمی و معنوی، نایل آمد.


قطعات

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی