display result search
منو
مهم‌ترین زمینه‌های موفقیت نسل آینده

مهم‌ترین زمینه‌های موفقیت نسل آینده

  • 6 تعداد قطعات
  • 32 دقیقه مدت قطعه
  • 156 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سید علیرضا تراشیون با موضوع «مهم‌ترین زمینه‌های موفقیت نسل آینده»، سال 1401

با بعثت نبی مکرم صلی الله علیه و آله و سلم اسلام فاصله زمین و آسمان به یکدیگر نزدیک شد. با بعثت رسول‌الله صلی‌الله علیه و آله زمینه و بستری فراهم گردید تا بشر راحت‌تر و مستندتر بتواند با آسمان ارتباط برقرار نماید.
روز بعثت نبی مکرم اسلام آغازی برای نزول قرآن، بزرگ‌ترین معجزه الهی و خط ارتباطی از آسمان به زمین است تا انسان بتواند بر اساس سخنان خداوند متعال مسیر زندگی خود را به‌خوبی بیابد؛ وجود مبارک پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و آله مأموریت وساطت بین آسمان و زمین را عهده‌دار شدند.
گسترش فضائل اخلاق فلسفه بعثت نبی مکرم اسلام است. کسی که خود را پیرو مکتب اسلام می‌داند بایستی فضائل اخلاقی را در خودش تقویت و ترویج نماید. کلمات نورانی رسول‌الله صلی‌الله علیه و آله بایستی فصل الخطاب زندگی مشترک قرار گیرد.
رسانه‌ها طبع سردی دارند و زمانی که میزان استفاده از رسانه‌ها در افراد جامعه گسترش می‌یابد انسان را از فضای حقیقی به سمت فضای مجازی و غیرواقع سوق می‌دهد.
انسان در تخیلات خود خوش‌تر از عالم واقع است. هرجایی در میان انسان‌ها استفاده از رسانه‌ها گسترش پیداکرده، منجر به سردی رفتار میان آن‌ها شده، ارتباط بین اعضای خانواده را کمرنگ ساخته است.
گفتگو از مهم‌ترین عوامل گرمی روابط میان انسان‌هاست. پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و آله می‌فرماید؛ « جُلُوسُ المَرءِ عِندَ عِیالِهِ أحَبُّ إلَى اللّه ِ مِنِ اعْتِکافٍ فی مَسجِدی هذا»؛ نشستن مرد پیش زن و فرزندش نزد خداوند محبوب‌تر از اعتکاف در مسجد من است.
در روایتی آمده؛ وقتی مرد به سمت خانه حرکت می‌کند هر قدمی که برمی‌دارد مانند قدم برداشتن به‌سوی مسجد است. کم صحبتی یکی از نشانه‌های طلاق عاطفی است که در صورت عدم درمان به حد انفجار رسیده منجر به طلاق می‌شود. تقویت ارتباط کلامی زوجین مهم‌ترین مؤلفه التیام طلاق عاطفی است.
زمانی که زن‌وشوهری حرف می‌زنند اول از نیازها و مشکلاتشان می‌گویند؛ لذا وقتی ارتباط کلامی کم باشد، بیان اشکالات و ایرادات خود را بیشتر نشان می‌دهد؛ اگر زن و شوهر در مدل زندگی خلوت‌هایی را برای صحبت در نظر بگیرند، آرامش در خانه و خانواده ارتقاء و تنش‌ها کاهش خواهد یافت.
کاهش سهم رسانه‌ها از مؤلفه‌های جهاد در خانواده است. سهم رسانه‌ها در زندگی هرچقدر کمتر باشد، زندگی بهتر و شیرین‌تر خواهد بود؛ پویا شدن رفتارها و ارتباطات به‌ویژه ارتباطات کلامی را در پی خواهد داشت.
سکوت و کم صحبتی از عوامل سردی میان اعضای خانواده است. در زندگی باید حرف را تولید کرد؛ در خانواده‌ای که روابط زن و شوهر در ارتباط کلامی زیاد باشد، گرمای زندگی افزایش می‌یابد. بحث فرزندان و بعد تربیتی ایشان می‌تواند از مهم‌ترین موضوعات کلامی زوجین قرار گیرد.
اگر بخواهیم دختری در آینده همسر و مادر موفقی باشد، باید از چهار پنج‌سالگی نسبت بدان مراقب تربیتی داشته باشیم. متأسفانه در برخی از مواقع دختری که امروز باید پیشتاز در تربیت نسل‌ها باشد، از بستر فضای مجازی خود را گرفتار پست‌ترین افعال می‌سازد.
« المَرءُ عَلى دینِ خَلیلِهِ و قَرینِهِ» هم‌کلامی مادران با فرزندان را مهم‌ترین بسترساز موفقیت در آینده است. اگر امروز فضای خانه را به سردی و سکوت ختم کنیم، فرزندان با دوستانشان بیشتر از پدر و مادر هم‌کلام می‌شوند؛ اگر دوستش ناباب باشد، هم مرام و منش هم‌نشینش تربیت خواهد شد.
والدین اساسی‌ترین پایه تقویت بنیه کرامت فرزندان هستند. امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام می‌فرمایند؛ « مَن کَرُمَت علَیهِ نَفسُهُ هانَت علَیهِ شَهوَتُهُ» هر که براى خود احترام قائل باشد خواهش‌های نفسانی‌اش در نظرش بی‌ارزش خواهد بود و هیچ‌گاه به سمت لذت‌جویی‌های حرام حرکت نخواهد کرد.

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی