display result search
منو
ولنگاری فضای مجازی

ولنگاری فضای مجازی

  • 2 تعداد قطعات
  • 27 دقیقه مدت قطعه
  • 116 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سید علیرضا تراشیون با موضوع «ولنگاری فضای مجازی»، سال 1401

در دوران دفاع مقدس حرکت دشمن حرکت مذبوحانه و پله‌ای بود و وقتی در جبهه‌های نبرد حق و باطل نتوانست نتیجه‌ای بگیرد رو به کشتار مردم بی‌گناه در شهرها آورد. شهر مقدس قم از این حرکت مذبوحانه دشمن آسیب دید و در دوران دفاع مقدس بیش از 1800 نفر از مردم بی‌گناه قم در اقصی نقاط این شهر، هدف بمباران و موشک‌باران دشمن قرارگرفته، به شهادت رسیدند .
روز اول بهمن‌ماه در شهر مقدس قم روز خاصی است. در این روز دو رویداد مهم صورت گرفت؛ نخست بمباران گسترده حزب بعث و شهادت 120 نفر و مجروحیت ده ها نفر و نیز شهادت مظلومانه تعدادی از دانش آموزان 12 تا 15 ساله که در مسیر برگزاری جشن‌های پیروزی انقلاب و در زمان برگشت از مراسم به سمت خانه موردحمله راکت‌های دشمن بعثی قرار می‌گیرد.
دشمن در سال‌های اخیر جوانان و نوجوانان ما را با شگردهای خاصی مورد هجمه همه‌جانبه شناختی قرار می‌دهد. دشمن هیچ‌گاه در طول تاریخ دست از دشمنی خود برنمی‌دارد و این بسیار ساده‌اندیشی است که تصور کنیم، دشمنان در طول تاریخ از سر انسان‌های موحد و خداپرست و کسانی که در مسیر بندی خدا قدم برمی‌دارند، دست بر خواهد داشت.
در هر برهه‌ای بایستی کید و مکر متفاوت دشمن را بشناسیم. در عصر معاصر که در یک پیچ تاریخی قرار داریم، کید و مکر دشمن تفاوت‌های بی‌شماری با گذشته دارد و دشمن حجم فکر، اندیشه و نگاه خود را تا نقاط قوت جمهوری اسلامی نفوذ داده است.
ولایت‌فقیه مهم‌ترین نقطه قوه حکومت اسلامی در عصر غیبت است. دشمن خوب می‌داند وقتی ولایت‌فقیه ضربه بخورد، می‌تواند نظام فکری و اندیشه‌ای عصر غیبت را متزلزل سازد. یکی دیگر از نقاط قوت جمهوری اسلامی جایگاه زن در جامعه است؛ لذا با هجمه به زن این عنصر مهم و تأثیرگذار را به سیبل خود برای انحراف و تغییر در رویکردها قرار می‌دهد.
بزرگ‌ترین ظلمی که تمدن غربی در حق زن کرد این بود که اصالت و ماهیت زن را از او گرفت. این‌که تمدن غربی با شگردهای مختلف، بانوان را مجبور می‌کند تا رفتار، کردار و تمام ویژگی‌های زنانه را استحاله کنند، بزرگ‌ترین ظلم به بشریت است.
وقتی هویت و اصالت زن از او گرفته شود، آسیب‌های بی‌شماری در عرصه‌های مختلف اجتماعی ایجاد خواهد شد. اگر مادری را از زن بگیرند، قطعاً نمی‌توانیم جایگاه دیگری برای مادری ترسیم کنیم، زن نقطه قوت و هویت خانواده است که مورد هجمه همه‌جانبه دشمن قرارگرفته است.
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از دیگر نقاط قوت حاکمیت اسلامی است. در آینده‌ای نه‌چندان دور به‌وفور شاهد هدف قرار دادن‌های دشمن خواهیم بود که مبتنی بر کلیدواژه نقطه قوت حاکمیت اسلامی انتخاب خواهند شد. دشمن هر جا نقطه قوتی را شناسایی کند آن را مورد هجمه قرار خواهد داد.
جوانان و نوجوانان ایرانی از دیگر نقاط قوت حاکمیت اسلامی در عصر جدید است. دشمن عملکردها و طرح‌های خود را مبتنی بر تغییر نگاه نسل‌های جوامع اسلامی به کار بسته است و در این میان فضای مجازی مهم‌ترین ابزار تغییر فکر و نگاه اندیشه جوامع اسلامی است.
نمی‌شود در عین رهاسازی فضای مجازی، انتظار سالم بودن نسل‌ها را داشته باشیم. فضای مجازی اگر کنترل و مدیریت نشود و برای آن برنامه درست و دقیقی نداشته باشیم، نه‌تنها نسل جوامع اسلامی، بلکه نسل بشریت را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد.
ولنگاری فضای مجازی رها و بی‌سروسامان فعلی را از مهم‌ترین پایه‌های فروپاشی خانواده و انحراف جوانان است. دشمن از بستر فضای مجازی رها، ده ها هزار نوجوان و جوان ما را ازلحاظ باورهای اعتقادی تضعیف کرده است. امروز دفاع از حریم اعتقادی نسل‌ها به‌ویژه جوانان و نوجوانان از دفاعی که سنگرهای فیزیکی ساخته می‌شد بسیار مهم‌تر است.
ما در قبال محافظت از حریم اعتقادی مسلمان مسئولیم. این‌که به هر بهانه‌ای مدارس را تعطیل می‌کنیم و بیش از 12 میلیون جوان و نوجوان عزیزمان را به سمت فضای مجازی رها گسیل می‌سازیم، کاری منطقی است!؟ آیا نگران کیان اعتقادی و اخلاقی نسلمان نیستیم؟
اگر امروز در جنگ شناختی که افکار باطل را حق و جذاب نشان می‌دهد شکست بخوریم؛ با نسلی روبرو خواهیم شد که از درون مملو از آسیب‌های فکری و اندیشه‌ای است.
جنگ نظامی و سخت به‌مراتب ساده‌تر از جنگ‌های شناختی است، چراکه دشمن پرچم و عده و عده دارد و ابزارها و ادوات دشمن را می‌بینیم، ولی در جنگ شناختی دشمن خود را در قالب دوست دلسوز معرفی می‌کند و با در عمق افکار نسل‌ها ورود پیدا می‌کند و میزان آسیب انسانی در جنگ شناختی، بسیار بیشتر از جنگ‌های نظامی و سخت است.
اکثر محتوا و هنجارهای فکری فضای مجازی رهاشده امروزی با باورهای اعتقادی و هنجارهای ملی، قومیتی و فرهنگی ما سازگاری ندارد. تا دیرتر نشده، باید در عرصه مطالبه گری از مسئولین بر صیانت از افکار و اندیشه‌‎های نسل‌ها تأکید نماییم.

قطعات

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی