display result search
منو
رسانه‌ها طبع سرد دارند

رسانه‌ها طبع سرد دارند

  • 1 تعداد قطعات
  • 31 دقیقه مدت قطعه
  • 56 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سید علیرضا تراشیون با موضوع «رسانه‌ها طبع سرد دارند»، سال 1401

اگر بخواهیم نسل سالم، خوب و خدایی پرورش دهیم، باید فرزندانمان را خانواده‌دوست تربیت کنیم. خانواده پتانسیل ویژه‌ای دارد و اگر بچه‌ها به خانواده دلگرم باشند و در محیط خانواده آرامش داشته باشند، کمتر در معرض آسیب‌ها قرار خواهند گرفت.
دشمنان با فرهنگ‌سازی سبک زندگی غربی به دنبال گسترش زندگی‌های دور از خانه و خانواده هستند. غرب در مدل زندگی ارائه شده، پدر و مادر را دست‌وپاگیر می‌داند و در تلاش است تا به انحا و حیله‌های مختلف، نسل‌ها را از خانواده جدا سازد تا بتوانند باورها و اعتقادات غلط را در ذهن جوان نهادینه‌سازی کند.
تقویت ارتباط فرزندان با اصل و ریشه‌ و فامیل پشتوانه و شناسنامه خانواده از ضروریات است. هراندازه ارتباط میان اقوام عمیق‌تر باشد، خانواده پایدارتر و کمتر دچار آسیب خواهد شد.
شکل‌دهی به محیط آرام برای زن و مرد از مهم‌ترین اهداف تشکیل خانواده است. رسانه‌های طبع سردی دارد؛ یعنی هرچه از رسانه‌ها بیشتر استفاده کنیم، فضای خانواده به سردی بیشتر گرایش خواهد یافت.
متأسفانه سبک زندگی امروز جامعه به سمت فقدان حریم آرام به‌دوراز رسانه حرکت می‌کند. مدیریت زمان، مدیریت مکان و مدیریت مصرف رسانه از مهم‌ترین عرصه‌های مدیریت رسانه است؛ اگر به این مؤلفه‌ها توجه داشته باشیم، در محیط خانواده آرامش و ارتباط صمیمانه میان اعضای خانواده را حفظ و تقویت خواهیم نمود.
اهمیت تقویت مصاحبت و گفتگوی زناشویی در موضوعات مختلف خانواده به‌ویژه تربیت فرزندان بر کسی پوشیده نیست. ورود رسانه از بستر تلفن‌های همراه در اتاق‌خواب، گفتگوی زن و مرد و روابط زناشویی را به سردی سوق می‌دهد.
در بررسی آسیب‌ها باید علل پنهان آنها نیز موردتوجه قرار گیرد. سیستم‌های تعلیمی باید به امر مهم تربیت توجه ویژه‌ای داشته باشند؛ رسانه باید در کنار برنامه‌های تفریحی فرزندان، برنامه‌های تربیتی و آگاهی‌بخشی را به‌منظور ارتقای دانش زیستی انتقال دهند.
زن و شوهر هیچگاه نباید به سمت سرزنش و عیب‌جویی از یکدیگر حرکت کنند. سرزنش شعله‌های لجاجت را برافروخته‌تر می‌سازد؛ شکل‌گیری گفتگوهای زناشویی، در عین ارتقای مهارت گفتگو در تعمیق عواطف بسیار مؤثر است.
عدم یادآوری مشکلات قدیمی زوجین مهم است. نبش قبر گذشته‌های منفی، شعله اختلافات را همیشه فروزان می‌سازد. حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها برترین الگو در تربیت نسل طیب و الهی است.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 31:13

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی