display result search
منو
سه نشانه مؤمن در کلام رسول خدا (ص)

سه نشانه مؤمن در کلام رسول خدا (ص)

  • 1 تعداد قطعات
  • 29 دقیقه مدت قطعه
  • 364 دریافت شده
سخنرانی از حجت الاسلام سید حسین مومنی با موضوع «سه نشانه مؤمن در کلام رسول خدا(ص)»، سال 1400

همه ما در هر سطحی که باشیم نیاز به موعظه داریم. به محض اینکه در انسان حالت غنای از موعظه شکل بگیرد که من دیگر نیازی به موعظه ندارم شروع ضلالت و گمراهی اش است. اگر کسی انسان را موعظه می کند نباید گارد بگیریم. حتی ممکن است طرف مقابل اشتباه بگوید ولی ممکن است نکته ای در نصیحت او باشد که انسان از آن استفاده کند بنابراین باید نسبت به نصیحت دیگران گوش شنوا داشته باشیم.
پیامبر(ص) در موعظه ای به امیرالمؤمنین(ع) که در حقیقت موعظه به ما است چنین فرمودند: نسبت تو به من به منزله نسبت هارون به موسی است و اینکه بعد از من پیامبری نخواهد آمد و من تو را وصیت می کنم به اموری که اگر آنها را حفظ کنی زندگی خوبی خواهی داشت و مرگ تو به شهادت رقم خواهد خورد.
پیامبر(ص) فرمودند برای مؤمن سه نشانه وجود دارد؛ اول روزه داری است که به نظر میرسد مراد پیامبر روزه مستحبی باشد و مؤمن باید اهل روزه های مستحبی باشد؛ دوم نماز است که انسان باید علاوه بر ادای تکلیف واجب شرعی آداب نماز را رعایت کند و نمازهای مستحبی و نوافل به ویژه نافله شب را بخواند و از آن غافل نشود.
در نماز های مستحبی نماز جعفر طیار به ویژه در حرم‌های اهل بیت خیلی فضیلت دارد و نماز دیگری که معجزه می کند نماز استغاثه به حجت بن الحسن(عج) در شب‌های جمعه است که در مفاتیح کیفیت آن آمده است.
سومین نشانه مؤمن صدقه و دستگیری از نیازمندان است. صدقه مال انسان را بیمه، بلا را از زندگی انسان دور و برکات را بر زندگی حاکم می‌کند و در روایات داریم که صدقه دادن در نداری از نشانه های مؤمن است و باید کاری کنیم که فرزندان ما صدقه دادن را یاد بگیرند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 29:30

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی