display result search
منو
زندگی سالم با خانواده سالم

زندگی سالم با خانواده سالم

  • 1 تعداد قطعات
  • 37 دقیقه مدت قطعه
  • 141 دریافت شده
سخنرانی از حجت الاسلام میرهاشم حسینی با موضوع «زندگی سالم با خانواده سالم»، سال 1400

«فَاعْبُدُوا مَا شِئْتُمْ مِنْ دُونِهِ ۗ قُلْ إِنَّ الْخَاسِرِینَ الَّذِینَ خَسِرُوا أَنْفُسَهُمْ وَأَهْلِیهِمْ یَوْمَ الْقِیَامَةِ ۗ أَلَا ذَٰلِکَ هُوَ الْخُسْرَانُ الْمُبِینُ
شما هم هر که را می‌خواهید جز خدا بپرستید (که از غیر خدا جز زیان نمی‌بینید). بگو که زیانکاران آنان هستند که خود و اهل بیت خود را (از کفر و عصیان) در قیامت به خسران جاودان در افکنند، آگاه باشید که این همان زیان است که (در قیامت) بر همه آشکار است.»

سوره زمر از زیباترین سوره ها است که در آخرین آیاتش می‌فرماید اهل جهنم را به زور به سمت جهنم می‌کشند و برخی از اهل بهشت را هم به زور به سمت بهشت می‌برند. گاهی انسان در مسیرش راه ورشکستگی و خسران را طی می‌کند. این خسران به این صورت است که انسان سرمایه وجودی خود را از بین می برد و در سوره زمر هم مرتبه اوج و هم مرتبه سقوط اشاره شده است. خداوند می‌فرماید انسان آزاد است که انتخاب کند به سمت خدا و زیبایی‌های حقیقی حرکت کند یا اینکه راه غیرخدا را انتخاب کند ولی باید بداند که عاقبت این انتخاب و آزادی چیست زیرا اگر راه غیربندگی خدا را انتخاب کند چه بخواهد و چه نخواهد برده هوای نفس خود و برده شیطان می‌شود و از خاسران خواهد بود.

قرآن کریم انواع خانواده‌های اهل خسران را بیان می‌کند. در برخی آیات مرد از اولیاء خداست و گرفتار زن منحرفی می شود مانند زن حضرت نوح و زن حضرت لوط که برای کفار ضرب المثل شدند و گاهی هم زن از اولیاء خداست و گرفتار مرد منحرفی می شود مانند حضرت آسیه(س) که برای مؤمنان ضرب‌المثل شدند و گرفتار فرعون بودند. در برخی آیات قرآن هم خانواده هایی مثال زده شدند که هم زن و هم مرد مانند ابولهب و همسرش اهل خسران بودند. برخی خانواده ها هم مثال زده شدند که هم زن و هم مرد در اوج کمال بودند مانند اهل‌بیت پیامبر(ص) که خداوند آنها را پاک قرار داده است.

درباره خانواده موفق 5 محور از آیات و روایات به دست می آید. محور اول تمهید و مقدمه چینی است که نوجوانان و جوانان باید با دقت و مراقبت بزرگ شوند، زندگی سالم را یاد بگیرند و به خدا و اهل بیت(ع) توجه داشته باشند که دقیقا نقطه مقابل دشمنان و شیطان صفتان است که در سنین کودکی روی بچه ها شروع به کار می کنند و دغدغه دارند که در سنین کم بچه ها توجه به خدا و اهل بیت نداشته باشند.
شخصیت انسان در سنین کودکی شکل می‌گیرد. برای تأسیس خانواده باید از کودکی مقدمه چینی کرد و مادر در تربیت کودک بسیار مؤثر است و اینجاست که پیامبر(ص) فرمودند از گلی که بر روی زباله روییده است بپرهیزید؛ از حضرت سؤال شد مراد از این گل چیست؟ حضرت فرمودند زن زیبایی که در محیط فاسد قرار گرفته و خود را نگه نداشته است.

محور دوم زندگی موفق تشکیل خانواده بر اساس اصولی است که اولیاء خدا به ما یاد داده‌اند. در انتخاب همسر انسان باید با مشورت حرکت کند و از خانواده های نجیب و شریف همسر انتخاب کند و نجابت و شرافت به پول و مقام نیست بلکه به پاک دامنی و اهل اوصاف پسندیده بودن است زیرا انتخاب همسر در موفقیت خود انسان و نسل انسان اهمیت دارد. سومین محور زندگی موفق تحکیم خانواده و قداست بخشیدن به خانواده و افراد خانواده است. امام سجاد علیه السلام می فرمایند خدایا کاری کن من همانطور که از سلطان مستکبر می ترسم از پدر و مادرم حساب ببرم و مانند مادر مهربان به آنها مهربانی کنم.

محور چهارم خانواده از نظر اسلام نگاه توسعه ای به خانواده است که اولین عامل آن فرزندآوری و فرزند پروری است و محور پنجم هم تعالی خانواده است که انسان برای خانواده طراحی داشته باشد تا به سمت خدا حرکت کنیم؛ یکی از ویژگی های نابی که به برکت حضرت زهرا سلام الله علیها به مؤمنین آموزش داده شد شجاعت است که مؤمن بتواند خانواده شجاع داشته باشد.
اگر در جامعه جوانان شجاع نداشته باشیم نسبت به دشمن دفاع خود را از دست می دهیم و دفاع از جسم و روح انسان و جامعه ما آسیب می‌بیند؛ شجاعت جسمی قدرت دفاع در برابر دشمن جسمی است و شجاعت بزرگتر مقابله با هوای نفس است که از آن به جهاد اکبر تعبیر شده و مرحله دیگر شجاعت عقلانیت در شجاعت است که انسان بر اساس جنود عقل شجاعت به خرج دهد.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 37:57

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی