display result search
منو
درس‌هایی از زندگی حضرت زهرا (س)

درس‌هایی از زندگی حضرت زهرا (س)

  • 1 تعداد قطعات
  • 29 دقیقه مدت قطعه
  • 183 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سید حسین مومنی با موضوع «درس‌هایی از زندگی حضرت زهرا (س)»، سال 1400

حضرت زهرا سلام الله علیها در تمام مصائبی که دیدند از چارچوب صبر و تحمل خارج نشده‌اند. یکی از ویژگی های حضرت زهرا سلام الله علیها اهتمام و توجه خاص ایشان به انجام واجبات و در رأس همه واجبات نماز است بنابراین یکی از درس‌های این ایام برای ما اهتمام به نماز است که در اجابت دعا بسیار مجرب است.
توجه و اهتمام خاص به تلاوت قرآن از ویژگی های حضرت زهرا سلام الله علیها است. انواع و اقسام بلاها را می توان با تلاوت قرآن برطرف کرد و امیرالمؤمنین(ع) در اوصاف متقین می‌فرمایند که تلاوت قرآن به انسان شرح صدر می دهد و آلودگی ها را از قلب و خانه انسان پاک می‌کند.
سومین چیزی که مورد توجه حضرت زهرا سلام الله علیها بوده انفاق است. ما نیز باید اهل انفاق و دست‌گیری از نیازمندان باشیم زیرا خاصیت انفاق این است که مال انسان از آسیب ها حفظ می‌شود، خداوند به مال انسان برکت می‌دهد و برکت در نسل انسان هم می‌ماند.
ما باید انفاق را از حضرت زهرا سلام الله علیها یاد بگیریم. برای حضرت زهرا سلام الله علیها می خواستند مهریه تعیین کنند و ایشان شفاعت در روز جزا را از خدا خواستند، بعدها از ایشان سؤال کردند که چرا این را مهریه خود قرار دادید؟ ایشان فرمودند زیرا می دانم روز قیامت یکی از دغدغه های پدرم شفاعت امت گنهکارش است و می خواستم این دغدغه را از دوش پدرم بردارم.
محبت به پدر و مادر درس دیگر حضرت زهرا سلام الله علیها برای جوانان است. یکی از سه چیزی که حضرت زهرا سلام الله علیها از این دنیا دوست داشتند نگاه به چهره پدرشان بود که نشان دهنده اهمیت محبت به پدر و مادر در زندگی انسان است.
ادب حضرت زهرا سلام الله علیها در برخورد با پدر، همسر و فرزندان شان بی نظیر است. حدیث شریف کساء نمونه ای از برخوردهای زیبا و محبت آمیز حضرت زهرا سلام الله علیه با خانواده خود است که باید برای همه ما درس باشد.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 29:17

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی