display result search
منو
خرد ورزی و تفکر، جلسه هفتم

خرد ورزی و تفکر، جلسه هفتم

  • 1 تعداد قطعات
  • 42 دقیقه مدت قطعه
  • 39 دریافت شده
سخنرانی آیت الله حسین انصاریان با موضوع " خرد ورزی و تفکر - ارزش انسان به اندیشه و تفکر در حقایق هستی"، جلسه هفتم

کتاب اصول کافی یکی از کتب بسیار مهم شیعیان است که نوشتن آن در عصر غیبت صغری، بیست سال به طول انجامید. این کتاب در سه جلد که دو جلد آن اصول و معارف الهی، هفت جلد آن فقه اهل بیت (ع) یا فروع و یک جلد آن روضه که به معنای باغ است، نوشته شده است. در جلد آخر مسایل مهمی نگارش شده است که یکی از آنها روایتی در مورد ابوذر یار با وفای رسول الله (ص) است.
روزی امام صادق (ع) از ابوذر تعریف کردند و از ایشان سوال شد که چرا ابوذر چنین جایگاهی دارد؟ ایشان فرمودند که از عبادت صد در صدی ابوذر، نود در صد اندیشه و ده در صد آن پند گرفتن از جریانات عالم و آدم بوده است. او در کنار علم رسول الله (ص) به این مقام رسیده است. گفته شده که گاهی در زمان وی جبرئیل به رسول الله (ص) می فرمود که سلام من را به ابوذر برسانید و این نشان از مقام والای او دارد.
خداوند در قرآن می فرمایند که شما را به حالت ترس امتحان می کنیم و در مورد همه چیز مانند معیشت، آینده و ... شما را می آزماییم تا آنکه بدانید چقدر به خدا تکیه دارید. برخی را با مال غیر، رزق الله و گاهی با اولادتان امتحان میکنیم تا بدانیم و بدانید که چه جایگاهی در نزد خدا دارید. به صبر کنندگان که در این حوادث دین خود را نگهدارند مژده بده چرا که ما از خداییم و در نهایت به او بازمیگردیم. در این آیات خدا به مردم صابر سلام داده است.
در جای دیگر در سوره احزاب خداوند به مردم سلام می دهد تا وارد بهشت شوند و آن در قیامت است که نیکوکاران مورد خطاب خدا قرار می گیرند. هر کس راه ابوذر را ادامه دهد خدا بر او سلام و درود می فرستد.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 42:00

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی