display result search
منو
مرجعیت و نظام اسلامی

مرجعیت و نظام اسلامی

  • 1 تعداد قطعات
  • 42 دقیقه مدت قطعه
  • 62 دریافت شده
سخنرانی آیت الله سید احمد خاتمی با موضوع «مرجعیت و نظام اسلامی»، سال 1400

استقلال حوزه از ویژگی های حوزه های علمیه شیعه در طول تاریخ بوده است و راز ماندگاری این حوزه ها همین استقلال آنها بوده است. آرمان آرمان بلندی بوده و تا امروز بزرگان این ارزش والا را حفظ کرده اند و مسئولیت بزرگان و افرادی که هستند این است که این ارزش را حفظ کنند.

تفسیر استقلال چیست. اینجا نقطه کلیدی است. استقلال حوزه یعنی اینکه خود حوزویان تصمیم گیرنده در سرنوشت خودشان باشند. حوزویان یعنی بزرگان و زعماء حوزه که مراجع عالیقدر تقلید هستند. مقام معظم رهبری در آخرین سفری که به قم داشتند، چند بار تصریح کردند که مراجع عالیقدر تقلید زعماء حوزه هستند. منظور از استقلال حوزه این است که تصمیم گیرنده در امور حوزه زعماء حوزه باشند.

برخی می گویند این ردیف بودجه ای که برای حوزه، دولت می پردازد با ایده استقلال حوزه سازگاری ندارد. نهایت آرمان حوزویان این است که با منابع پایدار غیر دولتی بتوان حوزه را اداره کرد. یکی از این منابع پایدار موقوفات در سراسر کشور است. ولی متاسفانه در جاهای مختلف وقف خواری و تصرف در وقف شده است. امروزه حوزه خرج های مختلفی مانند مخارج کارکنان و کارمندان مختلف دارد. این نظام نظام اسلامی است. این نظام حاصل تلاش های امام راحل، رهبر انقلاب و دیگر بزرگان است. از طرف دیگر حوزه خدمات فراوانی را به دولت می دهد.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 42:49

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی