display result search
منو
اقامه فرهنگ ولایت اهل بیت و تحقق جلوه ای از عصر ظهور با زیارت اربعین، جلسه اول

اقامه فرهنگ ولایت اهل بیت و تحقق جلوه ای از عصر ظهور با زیارت اربعین، جلسه اول

  • 1 تعداد قطعات
  • 53 دقیقه مدت قطعه
  • 34 دریافت شده
سخنرانی آیت الله سید محمدمهدی میرباقری با موضوع "اقامه فرهنگ ولایت اهل بیت و تحقق جلوه ای از عصر ظهور با زیارت اربعین"، جلسه اول، سال 1392

مقام مستشهدین، بالاترین چیزی است که ما می توانیم به آن برسیم و دست یابی به این امر، جز با شفاعت معصوم علیه السلام ممکن نیست. امام حسین علیه السلام این شفاعت و دستگیری را انجام داده اند و دو باب زیارت و بکاء از مدخل این امام بزرگوار و با بکاء و زیارت امام سجاد به روی همه امت گشوده شده است. در واقع زیارت اربعین اهل بیت، بعد از یک سیر چهل روزه و در پناه سر مقدس امام حسین علیه السلام که کهف اسرا بود و با این آمادگی بسیار عجیب به انجام رسید و درب زیارت را برای همیشه به روی مؤمنین گشود و اگر این باب را معصوم باز نمی کرد، هرگز دست ما به حقیقت گریه بر مصائب امام حسین علیه السلام و زیارت معصومین نمی رسید. این دو باب به دست امام گشوده شده و هر ساله نیز نو می شود و نسیم رحمت جدیدی از عاشورا و اربعین در جان عالم دمیده می شود. بنابراین کسی نمی تواند این زمان ها را جابه جا کند.

زیارت اربعین مصداق زیارت مشتاقین است که فضائل و ثواب های بزرگی در روایات برای آن نقل شده است. ویژگی دوم و سوم این زیارت نیز این است که این زیارت، اقامه فرهنگ اهل بیت و جلوه ای از عصر ظهور است. ایشان در توضیح این دو ویژگی افزودند: بین اقامه، اشاعه و عمل فرق است. چنان که گاهی فرد، خودش نماز می خواند؛ گاهی مسجد می سازد و گاهی، فرهنگ نماز خوانی را ایجاد می کند و دیگران را نماز خوان می کند. زیارت و بخصوص زیارت اربعین، اقامه فرهنگ ولایت اهل بیت علیهم السلام است که در آن، مؤمنین عهد های ازلی خود را تجدید می کنند. زیارت اربعین، جلوه ای از عصر ظهور است که در آن نمونه هایی از اخلاق و فداکاری های حول معصوم شکل می گیرد.

زائر وقتی در این زیارت شهادت می دهد، این شهادت بدین معنا است که در محضر خدای متعال به شهود نسبت به مقامات معصوم رسیده و این امر را با حقیقت وجودش معتقد می شود. نتیجه زیارت اربعین نیز آن چنان که در انتهای این زیارت آمده است تسلیم قلب، تبعیت محض رأی انسان و آماده بودن نصرت زائر برای پیروزی حضرت است. یعنی انسان باید به جایی برسد که هیچ رأیی در برابر امر معصوم نداشته باشد. کسی که در عرض معصوم رأیی دارد؛ در برابر معصوم، برای خود دستگاه و دعوتی نیز می سازد. همه این آمادگی ها بر اساس آخرین عبارات زیارت اربعین انسان را به دو همراهی با معصوم می رساند، همراهی در ظاهر و همراهی در باطن. یعنی انسان هم باید در زمان غیبت امام معصوم، با امام باشد و هم در زمان ظهور ولایت امام، امام را یاری و همراهی کند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 53:11

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی