display result search
منو
شب قدر دروازه ورود به ملکوت - جلسه دوم، سال 1399

شب قدر دروازه ورود به ملکوت - جلسه دوم، سال 1399

  • 1 تعداد قطعات
  • 77 دقیقه مدت قطعه
  • 147 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری با موضوع "شب قدر دروازه ورود به ملکوت"، جلسه دوم، سال 1399


در این شب ها خداوند برای بندگان خود سنگ تمام گذاشته است تا بنده ها در این شب ها از رحمت حضرت حق بهره مند شوند. خداوند می خواهد در این شب ها کرم خود را به رخ بندگان بکشد. خاصیت شب قدر غنی سازی آخرت است. طبق سوره حدید در عالم بعدی انسان باید با نور خود سیر کند و این نور در این دنیای مادی فراهم می شود؛‌ اما منافقین در آنجا در تاریکی مطلق هستند و آن ها مومنین را با نورشان می بینند. منافقین به مومنین می گویند: «به ما مهلت بدهید تا از نور شما بهره مند شویم» اما پاسخ می شنوند: «اگر نور می خواهید باید به دنیا بازگردید و از آن جا با خود نور بیاورید.»

انسان با اعمالی که در دنیا انجام می دهد نور کسب می کند. همین دنیا محل تجارت اولیای الهی است و هرکسی به جایی می رسد از همین دنیا می رسد. گفته شده که در شب نوزدهم دفاتر را باز می کنند و شب لیلة القدراست. شب بیست و یکم شب لیلة القضاء و شب بیست و سوم شب لیلة الامضاء است.

امیرالمومنین (ع) می فرماید: «من بارها در حضور رسول خدا بودم و دیدم که سوره مبارکه قدر که تلاوت می شد،‌ رسول خدا منقلب می شدند و شروع به گریه می کردند.» از پیامبر (ص) سوال شد: «چرا منقلب می شوید؟» پیامبر فرمود: «شما که نمی دانید من در شب قدر چه می بینم.» سپس اشاره به امیرالمومنین کرد و فرمود: «صاحب لیلة القدر ایشان است.»

اسرار بسیاری در سوره قدر نهفته است و چه بسیار گره گشایی هایی که با این سوره می شود. شناسنامه اصلی ماه رمضان که با لیلة القدر تعریف می شود قرآن است. آن جایی که اگر شما به آن برسید به خزانه نور متصل می شوید، قرآن است. خداوند متعال بواسطه بنده برگزیده اش ما را به این ضیافت عظیم مشرف کرده است. در شب قدر به یکباره تمام قرآن بر قلب پیامبر نازل شده و بعد طی بیست و سه سال آرام آرام مانند یک بارش آرام و منظم بر دل ها،‌ جان ها و خردها باریده شده است. اگر بخواهیم شب قدر را در یک کلمه خلاصه کنیم،‌ «شب شناخت قدر قرآن» می شود.

امیرالمومنین در نهج البلاغه می فرمایند: «بدان آن کسی که تمام موجودی های آسمان و زمین در دست اوست،‌ به تو اجازه داده که دعا کنی و وعده اجابت نیز داده است.» بنابراین خداوند کلید تمام خزائنش را به انسان داده است و آن کلید دعاست و انسان با دعا می تواند ابواب رحمت را به روی خود باز کند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 77:21

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی