display result search
منو
معاد - بخش دوازدهم

معاد - بخش دوازدهم

  • 1 تعداد قطعات
  • 49 دقیقه مدت قطعه
  • 555 دریافت شده
سخنرانی استاد سید محسن میرباقری با موضوع معاد - بخش دوازدهم

بالاخره روزی می رسد که بساط حیات ما انسان ها در زمین برچیده می شود و همه برای حساب و کتاب نزد خداوند حاضر می شویم. انسان ها اگر وارد بهشت شوند می توانند در هر زمینه ای که دلشان بخواهد بدانند و حتی سفرهایی انجام دهند. در آن زمان هیچ چیز ناشناخته ای برای آنها وجود نخواهد داشت.
خداوند بعد از خلقت زمین به آفرینش آسمان ها پرداخته و آنها را در قالب هفت پیکر آسمانی بنا نهاد. در آیاتی از سوره ی فصلت و بقره به این امور اشاره شده است. مدت زمانی که برای این خلقت در نظر گرفته شده مشخص نیست چرا که زمان بندی ما با آن بسیار متفاوت است و خداوند برای قابل درک شدن آن برای ما، از آن به شش شبانه روز تعبیر می کند. از این شش روز چهار روز آن صرف آفرینش و دو روز دیگر صرف ساخت و پرداخت آن شده است.
بنا بر تفسیر آیات قرآن آسمان در ابتدا به صورت توده ای گاز شکل بوده است. دانشمندان بر این باورند که شاید بخشی از خورشید در اثر رخدادی از آن جدا شده و سیارات پدید آمده اند. این نظر با آیات قرآن مطابقت دارد و اینکه آسمان ها و زمین اعلام کردند که این امانت را قبول می کنند.
غیر از انسان ها، موجودات دیگری به نام جنیان و ملائکه همراه ما در حال زندگی کردن هستند. روح القدس در رأس ملائکه و شیاطین در رأس جنیان هستند. ملائکه فرمانبردارانی هستند که امور آدمیان را از آسمان به زمین منتقل می کنند. نمونه ی روشن این انتقال در شب قدر است که در قرآن به آن اشاره شده است. مرگ، نزول رحمت و همینطور عذاب از اموری هستند که فرشتگان آن را به ما می رسانند. تمامی اولیاء الهی و انبیاء این عبور و مرور فرشتگان را می دیدند اما ما انسان ها از دیدن آن عاجزیم. برای مثال بازارها به خاطر تعدد مظاهر دنیایی محل رفت و آمد شیاطین هستند و توصیه شده که زیاد در بازارها نمانیم. اما عکس آن مساجد هستند که محل عبور و مرور فرشتگان بوده و توصیه می شود که دیرتر از آن خارج شویم.
در مقابل جنیان خدا ملائکه را برای همراهی و مراقبت از ما قرار داده است. اما در زمانی که تقدیر بخواهد اتفاق بیفتد کاری از دست آنان نیز بر نمی آید و انسان باید تسلیم تقدر خود باشد. برخی از جنیان نیز در زمان زندگی رسول الله (ص) با شنیدن صوت قرآن به خدا ایمان آورده و از راه و روش خود برگشتند. آنها نیز در گروه صالحان قرار خواهند گرفت. برخی سحر و جادو را به جنیان و شیاطین نسبت می دهند که البته این امر نوعی کفر به حساب می آید .

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 49:29

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی