display result search
منو
حضرت فاطمه (س) اسوه حسنه مومنان، جلسه چهارم

حضرت فاطمه (س) اسوه حسنه مومنان، جلسه چهارم

  • 1 تعداد قطعات
  • 45 دقیقه مدت قطعه
  • 150 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین حیدری کاشانی با موضوع "حضرت فاطمه (س) اسوه حسنه مومنان"، جلسه چهارم، سال 1397، آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی

سریع ترین راه رسیدن به قله های ایمان و سعادت دنیا و آخرت اقتدا کردن به اسوه هایی است که خداوند رحمان برای سعادت زندگی ما معین کرده است. یکی از اسوه های کلیدی وجود مقدس حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها است. اسوه ای که اقتدای به او عین اقتدای به پیامبر اکرم (ص) است چرا که کلام او، کردار او و رفتار او عین رسول خداست. در واقع اقتدای ما به حضرت زهرا (س) انجام این فریضه الهی است که به رسول خدا اقتدا کنیم.

خداوند رحمان مرگ و حیات را برای ما آفرید تا ما را مورد آزمایش قرار دهد(آزمون شکران یا کفران). عقل ما باید نعمت های الهی را بشناسد. در مرتبه بعدی باید قلب ما نسبت به خدای رحمان عاشق شود که ما را غرق نعمت کرده است. در مرتبه بعدی زبان ما باید دائما متبرک به ذکر و شکر الهی باشد.

از آموزه های حضرت زهرا(س) به فرزندانشان این بوده که همه کارهای کوچک و بزرگ را با «بسم الله الرحمن الرحیم» آغاز کنید؛ چرا که ذکر و یاد خدا، شیطان را فراری می دهد و این ذکر به قدری عظیم است که خداوند اکثر سوره های قرآن را با این ذکر آغاز کرده است.

انسان مؤمن «کثیرالذکر» است و با ذکر خداوند، شیطان را از ساحت قلبش دور می کند و قلبش را با ذکر آباد می کند. در مرتبه شکر عملی باید به ترک معصیت برسیم و از خدا توفیق بُعد معصیت را بخواهیم؛ چرا که هر معصیت نشانگر این است که کمیت محبت و ولایت پذیری ما نسبت به خدا دچار کمبود است.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 45:39

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی