display result search
منو
حق امام رضا (ع) بر شیعیان

حق امام رضا (ع) بر شیعیان

  • 1 تعداد قطعات
  • 26 دقیقه مدت قطعه
  • 174 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام رئیسی با موضوع حق امام رضا (ع) بر شیعیان

سخنران محترم ضمن بیان اهمیت خواندن زیارت جامعه کبیره، مهترین وظیفه زائر امام رضا (ع) را شناخت شخصیت و معرفت پیدا کردن نسبت به حق امام رضا بر زائر بیان می کند و در ادامه می افزاید که ما باید نسبت به وظایف و تکالیف خود در مقابل این امام رئوف شناخت کافی پیدا بکنیم.
ایشان حقوقی که امام رضا (ع) بر زائران و شیعیان خود دارد را این گونه بر می شمارد:
اولین حقی که امام رضا (ع) بر گردن شیعیان و زائران خود دارد این است که وجود مقدس این امام را دوست داشته باشیم. زائران و شیعیان باید با معرفت و شناخت بیشتر شخصیت امام، بر محبت خود نسبت به این امام بیافزایند. و این معرفت از مهمترین گام هایی است که یک سالک باید در مسیر رشد و تعالی خود بردارد. شیعیان باید معرفت خود را نسبت به مقام ولایت و امامت بالا ببرند، اگر این معرفت را انسان پیدا کرد دیگر دل به هیچ چیز در عالم و دنیا نمی بندد.
ایشان در اثنای بحث به تقسیم بندی مهندسی الهی در تاریخ اسلام اشاره می کنند و بیان می دارند که اولین مهندسی عبارت است از هجرت پیامبر اکرم (ص) از مکه به مدینه و دومین مهندسی هجرت امام رضا (ع) از مدینه تا مرو است.
ایشان برای زیارت سه رکن بیان می کنند. 1-زائر 2-مزور 3-رابطه بین قلب زائر و روح بلند مزور
زائر باید روح زیارت خود را با معرفت مزور، عمیق تر و متعالی تر کند.
دومین حقی که امام رضا بر گردن شیعیان و زائران خود دارد تاسی به ایشان است. انسان زائر باید در زندگی از این امام بزرگوار تأسی و پیروی کند و از اوامر و دستورات ائمه بزگوار اطاعت کند تا زندگی و شخصیت زائر همرنگ و بوی رضوی و امام رضایی شود.
ایشان این نکته مهم را یادآوری می کنند که تمام سیره امامان معصوم، سیره در تثبیت ولایت و ضدیت با ظلم و ستم است. در نگاه این امامان روشها متفاوت اما ارزش ها یکسان و هماهنگ بوده است.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 26:37

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی