display result search
منو
هدف نهایی، حکومت جهانی امام زمان علیه السلام

هدف نهایی، حکومت جهانی امام زمان علیه السلام

  • 1 تعداد قطعات
  • 40 دقیقه مدت قطعه
  • 95 دریافت شده
سخنرانی آیت الله محمدتقی مصباح یزدی با موضوع «هدف نهایی، حکومت جهانی امام زمان علیه السلام»، سال 1398

وَعَدَ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ عَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِی الْأَرْضِ کَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَ لَیُمَکِّنَنَّ لَهُمْ دِینَهُمُ الَّذِی ارْتَضَى لَهُمْ وَ لَیُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْنًا یَعْبُدُونَنِی لَا یُشْرِکُونَ بِی شَیْئًا
آیه‌ای که تلاوت کردم همه شما بارها شنیدید؛ علما و روحانیون درباره آن بحث کرده و با آن آشنا هستید. مفاد آیه این است که خدای متعال به مؤمنین یعنی آن‌کسانی که ایمان آوردند و عمل صالح به‌جا آوردند و وظایف خودشان را انجام دادند، وعده‌ای داده است؛ قبل از برقراری نظام ابدی و رسیدن به ثواب‌های اخروی، در همین عالم خدا یک وعده خاصی به مؤمنین داده است:
وَعَدَ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ عَمِلُوا الصَّالِحَاتِ؛ آن وعده این است: لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِی الْأَرْضِ؛ مؤمنان را در زمین جانشین گذشتگان خواهد کرد؛ وَ لَیُمَکِّنَنَّ لَهُمْ دِینَهُمُ الَّذِی ارْتَضَى لَهُمْ؛ آن دینی که خدا برای انسان‌ها به خاطر اینکه ضامن سعادت دنیا و آخرتشان است می‌پسندد، حاکمیت آن دین را برای این‌ها محقق خواهد کرد؛ وَلَیُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْنًا؛ این مؤمنین روزگار طولانی دچار ناامنی، ترس و هراس از دشمنان انسی و جنی بودند؛ خدای متعال وعده می‌دهد که ما سرانجام خوف و هراس و نگرانی آن‌ها را به آرامش و امنیت تبدیل می‌کنیم؛ وَلَیُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْنًا؛ اول اینکه این‌ها جانشین گذشتگان خواهند شد. قدرت آینده برای مؤمنین است و مؤمنین هم بر اساس دین خدا و قوانینی که خدا نازل کرده حکومت خواهند کرد. این قدرت برای آن‌ها فراهم خواهد شد و ترس و واهمه و اضطراب و استرس‌های آن‌ها از بین خواهد رفت.
فکر نمی‌کنم ما در این عالم و در این دنیا بتوانیم وعده‌ای از این کامل‌تر و ارزشمندتر تصور کنیم. در مغز ما چیزی بالاتر از این نمی‌گنجد؛ یک نعمت اجتماعی که انسان بر دشمنان مسلط شود، قدرت حکومت در دست داشته باشد، دین خدا را اجرا کند و هیچ ترس و هراسی هم برایش نمانده باشد. خدا این وعده را در همین عالم به مؤمنین داده است. ثواب ابدی هم برای ما درست قابل‌فهم نیست و سراسر قرآن هم از تفاصیل نعمت‌هایی که خدا در بهشت برای مؤمنین میسر می‌کند، پر است؛ آن مؤمنینی که در قرن‌های گذشته، در اقلیت‌هایی، تحت ‌فشار و شکنجه زندگی کردند یا این مؤمنینی که بعداً به عزت و سعادت و قدرت جهانی خواهند رسید برای همه این‌ها، آن نعمت‌های بهشتی سر جایش هست. در همین دنیا هم خدا چنین وعده‌ای به این‌ها داده است.
به عقیده ما شیعیان تحقق این وعده به‌صورت کامل آن، در زمان ظهور ولی‌عصر عجل‌الله‌فرجه‌الشریف اتفاق می‌افتد. در اینجا برای بسیاری از ما یک سؤالی پیش می‌آید که چرا این موفقیت و پیروزی و حاکمیت دین و زندگی امن و دور از اضطراب، زودتر محقق نمی‌شود؟ چرا زمان خود پیغمبر و زمان ائمه اطهار نشد؟ این سؤال به‌طور طبیعی برای امثال ما پیدا می‌شود و جا دارد که در این زمینه مطالب قابل ‌فهمی در سطوح مختلف تهیه و عرضه شود و کتاب‌هایی نوشته شود. این کار کم‌ و بیش شده اما آن چیزی که در این زمان برای چنین مردمی شایسته است، جای آن خالی است! طبعاً در این شرایط به طور کامل میسر نخواهد بود که مثل بنده‌ای این مسئله را کاملاً حل و تفصیلاً بیان کنم؛ اما می‌خواهم با یک تشبیه ساده‌ این مسئله را برای شما عرض کنم که کلیدی باشد. برای اینکه هرکسی در دل خودش یک جواب قانع‌کننده و دل‌نشینی داشته باشد، علما باید جواب عالمانه و محققانه آن را تحقیق کنند و بنویسند و ان‌شاءالله در سطوح مختلف عرضه کنند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 40:23

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی