display result search
منو
نقش امید و امید آفرینی در بستر جامعه

نقش امید و امید آفرینی در بستر جامعه

  • 1 تعداد قطعات
  • 30 دقیقه مدت قطعه
  • 65 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام مرتضی دهشت با موضوع «نقش امید و امید آفرینی در بستر جامعه»، سال 1401

وَلَا تَهِنُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ
شما هرگز سستی نکنید و (از فوت متاع دنیا) اندوهناک نشوید، زیرا شما فیروزمندترین و بلندترین ملل دنیایید اگر در ایمان ثابت قدم باشید.
مسئله امید یکی از نکته هایی است که سخت مورد توجه دین و اولیای دین است. آیه فوق یک آیه امید آفرینی بسیار جالب و جامع، از نگاه دین و اولیای دین و ذات مقدس خدای متعال برای امت اسلامی دارد. گرچه این آیه در یک مقطع خاص و بعد از داستان جنگ احد نازل شده است اما روح و حقیقت آیه به همه امت اسلامی خطاب دارد. به مکتب ما، به دین ما، به مرام ما، به راه ما و به عقیده ما اشاره می کند.
این آیه به عنوان تسلیت براى مسلمین به خاطر جراحت و کشتارى که در غزوه احد به آنان وارد شده بود، نازل گردید و خداوند اراده فرمود: کفار را مرعوب سازد لذا به مسلمین فرمان داد که مشرکین را دنبال کنند و ضمن تشویق و تحریض، آن‌ها را از سستى ورزیدن و حزن و اندوه نهى فرمود و به آن‌ها وعده داد که در صورتى که به ایمان به خدا تمسک بجویند. در جنگ احد، به خاطر عدم اطاعت از فرماندهى، بر قواى اسلام شکست وارد شد، مسلمانان روحیّه خود را از دست دادند، این آیه نازل شد که مبادا با شکست خود را ببازید، بلکه با تقویت ایمان خود را تقویت کنید که در این صورت برترى با شماست. شکستِ موضعى در یک جنگ، نشانه‌ى شکست نهایى مسلمانان نیست. «وَ لا تَهِنُوا وَ لا تَحْزَنُوا وَ أَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ»
رهبر باید روحیه‌ها را تقویت کند. اگر به ایمان و اطاعت برگردید، در جنگ‌ها به پیروزى خواهید رسید. در سایه‌ى ایمان، مى‌توان بر همه جهان غالب شد. «أَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ»
پیروزى و شکست ظاهرى ملاک نیست، برترى به خاطر عقاید صحیح و تفکّر سالم اصل است. در جهان بینى مادّى، عامل پیروزى سلاح و تجهیزات است، ولى در بینش الهى، عامل پیروزى ایمان است.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 30:01

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی