display result search
منو
جایگاه واقعی خواص در فتنه‌ها

جایگاه واقعی خواص در فتنه‌ها

  • 1 تعداد قطعات
  • 38 دقیقه مدت قطعه
  • 52 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام مرتضی آقاتهرانی با موضوع «جایگاه واقعی خواص در فتنه‌ها»، سال 1401

دین مبین اسلام ناظر به وجوه مشترک و افتراق آدمیان، برنامه متقنی را برای زندگی ارائه نموده است. دین مبین اسلام تنها دین الهی و قرآن کریم تنها کتاب آسمانی است که باطل در آن ورود نکرده، تنها برای دوره‌ای خاص نازل نشده است.
وی ضمن اشاره به تحدی قرآن کریم در آیه 23 سوره بقره «وَإِنْ کُنْتُمْ فِی رَیْبٍ مِمَّا نَزَّلْنَا عَلَى عَبْدِنَا فَأْتُوا بِسُورَةٍ مِنْ مِثْلِهِ…» با تاکید بر این که دین مبین اسلام در مسیر هدایت انسان برای تمام مراحل زندگی در دنیا، عالم برزخ و قیامت انسان برنامه دارد. قرآن کریم تمام انسان های منکر را به تحدی فراخوانده است و بیش از 1400 سال است که در عین تمام تلاش های کفار در گستره تاریخ، هیچ انسانی نتوانسته حتی یک آیه مثل آیات قرآن کریم بیاورد.
پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و آله بهترین مبشر و مفسر آیات الهی است. رسول‌الله(ص) در حدیثی که در تمام منابع روایی مذاهب اسلامی ذکر شده؛ می‌فرمایند؛ «إِنِّی تَارِک فِیکمُ الثَّقَلَینِ مَا إِنْ تَمَسَّکتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا کتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِی أَهْلَ بَیتِی وَ إِنَّهُمَا لَنْ یفْتَرِقَا …»؛ همانا من در میان شما دو چیز سنگین و گران می‌گذارم که اگر بدان‌ها چنگ زنید هرگز پس از من گمراه نشوید: کتاب خدا و عترت من اهل‌بیتم.
در سالیانی نه‌چندان دور به دستور امام(ره) همه ملت در رفراندوم ساختار حکومت ورود نموده، بیش از 98 درصد مردم ایران به جمهوری اسلامی رأی دادند. در هیچ جای دنیا هیچ انقلابی برای تشکیل ساختار حکومت رفراندوم برگزار نکرده است و جمهوری اسلامی تنها انقلاب و نهضتی است که نه‌تنها ساختار حکومت، بلکه قانون اساسی خود را به رأی عمومی ملت گزارده است.
جمهوری اسلامی حتی اصلاح قانون اساسی را نیز به رفراندوم عمومی گزارد. مبانی اسلامی پایه و اساس قوانین حکومت برآمده از اراده ملی است؛ از طرفی نیز در جامعه مردم‌سالار اختلاف سلیقه و اختلاف‌نظرها در گذر زمان و در برخی از موارد فتنه‌هایی را در کشور ایجاد می‌کند. «وَلَقَدْ فَتَنَّا الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِ …» قطعاً این فتنه‌ها آزمونی بزرگ برای سنجش استقامت و پایداری ملت‌هاست.
نه‌تنها مردم عادی، بلکه تمام انبیا، اوصیای الهی و اهل‌بیت علیهم‌السلام در معرض امتحان و آزمون الهی قرار دارند. بعد از رحلت رسول‌الله صلی‌الله علیه و آله نیز فتنه‌ای بزرگ در جهان اسلام شکل گرفت و عده معدودی در کنار فاطمه زهرا سلام‌الله و اهل‌بیت علیهم‌السلام ایستادند.
حاج قاسم سلیمانی، اذن و اراده ولی را مهم‌ترین پایه حرکت‌ها و رویکردها می داند. خداوند متعال در فتنه‌ها و آزمون‌های الهی حجت را بر انسان‌ها تمام می‌کند و در این دنیا آنها را واقف به جایگاه خودشان می‌سازد، تا خود را در مسیر اصلاح قرار دهند.
یوم‌الله 9 دی روز رهایی و بیداری ملت و رسوایی فتنه گران است. در فتنه اخیر کشور نیز که بر پایه حجاب شکل گرفت؛ همگان آشکار شد که مقابله باحجاب را برای ایجاد بی‌بند باری در جامعه اسلامی علم کردند؛ حجاب غیرقابل‌تردید و مبتنی بر پایه‌های دینی و قانونی است.
هرکسی امتحان مخصوص به خود را دارد و انسان در مقابل فتنه‌ها باید وظیفه خود را به‌خوبی بشناسد. در فتنه‌ها جایگاه واقعی خواص به‌خوبی بر همگان آشکار می‌شود؛ در تمام مسائل به‌ویژه در مسائل سیاسی و اجتماعی باید با نگاه به خط ولایت رویکردهای خود را ترسیم نماییم.
هیچ خلأ قانونی در مبانی اسلامی وجود ندارد. تشخیص، وظیفه نخستین و مهم‌ترین رویکردی است که انسان در مواجهه با فتنه‌ها باید بدان توجه داشته باشد.
در دوران غیبت نه‌تنها تکلیف فردی، بلکه تکلیف جمعی ما کاملاً روشن است. نه‌تنها فردفرد ما، بلکه جمع ما باید بوی ایمان و عمل صالح دهد و روح و جسممان الهی و توحیدی باشد. باید اجتماع، بازار، ادارات و… ما تجلی جامعه ایمانی باشد. «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنوا عَلَیکُم أَنفُسَکُم» در گام نخست و مهم باید خود را از پلیدی‌های نفسانی حفظ و رها سازیم.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 38:35

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی