display result search
منو
هنر خوب زیستن، جلسه بیست و ششم

هنر خوب زیستن، جلسه بیست و ششم

  • 1 تعداد قطعات
  • 40 دقیقه مدت قطعه
  • 63 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام احمد لقمانی با موضوع «هنر خوب زیستن»، جلسه بیست و ششم، سال 1396

یکی از ویژگی‌های والا که انسان‌های فهیم و فرزانه دارند، هنر خوب زیستن هست. هنر آمیزه و معجونی از دانایی و زیبایی است و با صنعت و مهارت فرق می‌کند.
هنرمندانه زندگی کردن. چرا؟ چون عمر سرمایه است. هنرمندی می‌خواهد انسان این سرمایه را وصل به ابدیت بکند. زندگی کردن بدون مرز و معیار و حدود و حریم هیچکس را به جایی نمی‌رساند. راه‌های زندگی سه راه هست. راه اول تقلید کورکورانه و بدون اندیشه، سیاه ترین راه است. راه دوم تجربه است. تجربه را گفتیم: تلخ ترین راه است. هر چیزی را انسان تک به تک و شخصی خودش بخواهد تجربه کند در خیلی موارد راه به جایی نمی برد ولی استفاده از تجربیات دیگران یک کار هوشمندانه است. سوم راه دانش و عقل و خرد است که والاترین راه است.
«إِنَّ شَرَّ الدَّوَابِ‏ عِنْدَ اللَّهِِ الصُّمُّ الْبُکْمُ الَّذِینَ لا یَعْقِلُونَ» بدترین جنبندگان چه کسانی هستند؟ کران و لال‌هایی که اهل اندیشه و تعقل نیستند. اینها در دنیاست، در آخرت هم تا سؤال می‌کنند چرا جهنمی شدید؟ «لَوْ کُنَّا نَسْمَعُ أَوْ نَعْقِل‏» اگر ما حرف شنو بودیم و اهل اندیشه بودیم، «ما کُنَّا فِی أَصْحابِ السَّعِیر» الآن در جهنم با دوزخیان نبودیم. در بهشت کنار بهشتیان بودیم. حرف شنوی و تعقل!
«قوام العیش» در آموزه‌های دینی به ما توصیه کردند زندگی‌تان استواری و دوام و بقاء داشته باشد. گفت: از پدری بسیار سالخورده پرسیدم: پدرجان چند سال است با همسرت، با خانمت زندگی می‌کنی؟ گفت: شصت سال است با هم زندگی مشترک داریم. تعجب کردم و گفتم: چطور با هم پیر شدید ولی از هم سیر نشدید؟ گفت: ما مربوط به نسلی بودیم که هر چیزی که عیب پیدا می‌کرد آن را تعمیر می‌کردند، الآن زود تعویض می‌کنند. بیش از پنجاه درصد طلاق‌ها برای دو سال اول زندگی است. چرا که این روحیه نیست و زندگی قوام و پا برجایی ندارد.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 40:12

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی