display result search
منو
عید غدیر، افضل اعیاد

عید غدیر، افضل اعیاد

  • 1 تعداد قطعات
  • 40 دقیقه مدت قطعه
  • 86 دریافت شده
سخنرانی از آیت الله حسین مظاهری با موضوع «عید غدیر، افضل اعیاد»، سال 1391

هفتۀ ولایت، یعنی از هیجدهم تا بیست و پنجم ذی‌الحجه، هفتۀ فوق‌العاده مهمّی برای مسلمانان بالاخص شیعیان است. در این هفته، بیش از ده آیه در شأن اهل بیت«سلام‌الله‌علیهم» نازل شده است؛ آیاتی که از مهمترین آیات قرآن کریم هستند.
در مورد هفتۀ ولایت توجّه به چند نکته بسیار حائز اهمیّت است که ذیلاً به طور مختصر به آنها اشاره می‌شود.
نکتۀ اوّل، در مورد جایگاه این هفتۀ مهم، نزد شیعیان است که متأسّفانه آن‌چنان که شایسته و بایسته است، به آن توجّه نمی‌شود. در تعالیم و آموزه‌های دینی، روزی بزرگ‌تر و شریف‌تر از عید غدیر وجود ندارد. چنانکه از امام صادق«سلام‌الله‌‌علیه» سؤال شد: آیا مؤمنان غیر از دو عید فطر و قربان و جمعه، عید دیگرى دارند؟ حضرت فرمودند: آری! عیدى بزرگ‌تر از آنها دارند، روزى که امیر مؤمنان على «سلام‌الله‌‌علیه» به خلافت منصوب شد و رسول خدا «صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلّم» پیمان ولایت وى را در غدیر خم بر مردان و زنان محکم ساخت.
همچنین در روایات، از عید هجدهم ذی الحجّه، به عنوان «عید اکبر» یاد شده است.
با همۀ این اوصاف، شیعیان نسبت به هفتۀ با فضیلت ولایت، بسیار کوتاهی کرده و می‌کنند، در حالی که باید این هفته را مهم‌ترین ایّام در سال خود قرار دهند و از آن، با شکوه‌تر از همۀ ایّام و اعیاد تجلیل کنند.
عید نوروز، یک عید ملّی است و گرامی‌داشتن آن، مخصوصاً عمل به آداب آن نظیر نظافت و رفت و آمد، خوب است؛ امّا شایسته است که شیعیان، به عید غدیر بیش از عید نوروز توجه کنند و آن را در صدر اعیاد قرار دهند.
دهۀ اوّل محرّم نیز بحمد الله با شور و شوق فراوانی برگزار می‌شود که باید بابت توجّه عمومی مردم به آن، خداوند متعال را سپاس‌گذار بوده و مواظب باشیم جایگاه و تقدّس آن از بین نرود، ولی آنچه مهم‌تر است، توجّه به هفتۀ ولایت است. عاشورا و دهۀ محرّم متوقّف بر هفتۀ ولایت است. اگر پیروی از ولایت امیرالمؤمنین«سلام‌الله‌‌علیه» نباشد، عزاداری و بزرگداشت محرّم و عاشورا، چه ارزشی دارد؟ عاشورا و دهۀ محرم وقتی به جایگاه حقیقی خود می‌رسد که به دنبال هفتۀ ولایت باشد.
شیعیان با توجّه بیشتر به این هفتۀ با برکت، باید به جهانیان بنمایانند که این عید، بزرگ‌ترین عید آنهاست و ریشۀ تشیّع خود را وابسته به آن بدانند. همچنین آنان باید آیات ولایت و سایر آیات نازل شده در این هفته را مورد دقّت و تحقیق و تبیین قرار دهند و بدین وسیله، ریشه‌های اعتقادی خود را محکم ‌و استوارتر گردانند.
نکتۀ دوّم در مورد لزوم تحکیم اعتقادات خصوصاً در هفتۀ ولایت است. شیعیان، ریشۀ اعتقادات خود را در آموزه‌های ناب و اصیل اسلام می‌دانند و هفتۀ ولایت، فرصت مناسبی برای بررسی بیشتر و تبیین مبانی تشیّع و استحکام عقاید و باورهای راستین شیعی است.
مخالفان اسلام با توجّه به عمق اعتقادات شیعه، برای مبارزه با اسلام ناب محمّدی و تشیّع حقیقی، به جنگ نرم روی آورده و با تلاش‌های فرهنگی و ایجاد شبهه و تزلزل اعتقادی در جوانان، به مبارزه با شیعیان پرداخته‌اند. اگر جوانان در دانشگاه‌ها یا سایر مراکز دینی و مذهبی، بدون فکر و مطالعۀ دقیق، بخواهند به مصاف دشمن بروند، حتماً در ورطۀ شبهات غوطه‌ور خواهند شد و ایمان آنان به نابودی می‌انجامد و این در حالی است که همۀ این شبهات، خرافاتی بیش نیست و علما و بزرگان شیعه، بارها و بارها به آنها پاسخ گفته‌اند. آنچه موجب تأثیرگذاری این شبهات بی‌پایه و اساس در میان جوانان می‌شود، جهل آنان نسبت به مسائل اعتقادی و مبانی شیعی است.
اگر جوانان، راجع به ولایت و حقیقت آن به درستی کار کرده بودند، شبهات معاندان و مخالفان هیچ اثری بر آن‌ها نداشت و به راحتی می‌توانستند به آن پاسخ بگویند. اگر دشمن توانسته است با حربۀ شبهه پراکنی در اعتقادات جوانان و جامعه رسوخ کند، به خاطر سختی شبهه یا حقیقی بودن شبهه نیست، بلکه ناشی از جهل جوانان به مسائل دینی است.
اگر جوانان بدانند که بسیاری از مبانی تشیّع را حتّی خود اهل سنّت به صراحت بیان کرده‌اند، آن وقت حقیقت را به درستی خواهند شناخت. نگاهی بر تفسیر آیات نازل شده در هفتۀ ولایت، خصوصاً در منابع اهل سنّت، به خوبی بیانگر حقّانیّت و استحکام اعتقادات شیعه است که با آگاهی از آن‌ها، می‌‌توان در برابر هرگونه خدشۀ اعتقادی ایستادگی کرد. در مورد شأن نزول برخی از آیات ولایت، بیش از سی سند از اهل سنّت وجود دارد که اکنون فرصت بازگویی آن نیست.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 40:03

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی