display result search
منو
تفسیر سوره عنکبوت، جلسه ششم

تفسیر سوره عنکبوت، جلسه ششم

  • 1 تعداد قطعات
  • 37 دقیقه مدت قطعه
  • 172 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام دکترناصر رفیعی با موضوع "تفسیر سوره عنکبوت"، جلسه ششم، سال 1401


آیه 48 سوره عنکبوت مورد بحث ماست. در این آیه خداوند می فرماید: ای پیامبر قبل از آنکه تو به پیامبری مبعوث شوی، خواندن نمیدانستی، نوشتن هم نمی دانستی (تو چهل سال در مکه زندگی کردی در حالی که نخواندی و ننوشتی) اگر خواندن و نوشتن می دانستی ممکن بود افراد گمراه در قرآن شک کنند و گمان کنند که تو قرآن را از خودت نوشتی، به همین جهت ما صلاح ندیدیم که به حسب ظاهر سواد خواندن و نوشتن را فرا بگیری. رسول خدا چهل سال در مکه دو شغل مهم داشتند، یکی چوپانی و دیگری بازرگانی و تجارت بود. ایشان در میان مردم مکه به جوانی خوش نام، امین، صادق، شجاع و مقید به اخلاق شهره بودند. در کل حجاز در آن زمان فراگیری سواد امری رایج و مرسوم نبود و پیغمبر کسی بود که از همان ابتدا، خدا ایشان را برای پیغمبری در نظر گرفته بود و انبیای پیشین از آمدن ایشان با یک معجزه نوشتاری خبر داده بودند، لذا عمداً خدا این‌طور قرار داد که ایشان در این چهل سال نه خواندن بداند و نه نوشتن بداند، تا جلوی شبهه ،شبهه افکنان گرفته شود. حکمت این ننوشتن و نخواندن این بود که کسی نتواند به قرآن ایراد بگیرد.
در مورد خواندن و نوشتن پیامبر بعد از بعثت سه قول وجود دارد؛
قول اول این است که حضرت تا آخر عمرشان ننوشتن و نخواندن.
قول دوم این است که وقتی قرآن نازل شد حضرت هم خواندن و هم نوشتن.
قول سوم این است حضرت می توانستند بنویسند ولی نمی توانستند بخوانند.
اما تاریخ ثابت کرده است که پیامبر اُمّی است و در هیچ مکتبی آموزش ندیده است و معلم او خداست. این قرآنی که امروز در دست ماست در همه دنیا یکی است و چند نوع نیست و مطالبی در آن هست که اصلاً نمی تواند پیامبر اینها را گفته یا نوشته باشد. قرآن کلام چه کسی هست؟
قول اول که قول مومنین هست این است که این قرآن کلام خداست و پیغمبر واسطه نقل هستند.
قول دوم، گروهی دیگر معتقدند که خداوند معانی را به پیغمبر فرستاده و این سخنان پیغمبر است.
قول سوم، بعضی هم این قرآن را سخن جبرئیل می دانند.
قرآن عین کلام خداست والّا معجزه بودنش زیر سوال می‌رود. اکثر مسلمانان در صدر اسلام حافظ قرآن بودند و پیامبر تعداد زیادی حافظ قرآن تربیت کردند ولی تعدادی هم کاتبان قرآن بودند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 37:07

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی