display result search
منو
شرح بیانیه گام دوم، جلسه بیست و ششم

شرح بیانیه گام دوم، جلسه بیست و ششم

  • 1 تعداد قطعات
  • 8 دقیقه مدت قطعه
  • 203 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سیدمحمدحسین راجی با موضوع "شرح بیانیه گام دوم"، جلسه بیست و ششم، سال 1397

هفتیمن مورد از توصیه های آقا در بیانیه گام دوم مربوط به سبک زندگی است.
«سخن لازم دراین‌باره بسیار است. آن را به فرصتی دیگر وامیگذارم و به همین جمله اکتفا میکنم که تلاش غرب در ترویج سبک زندگی غربی در ایران، زیانهای بی‌جبران اخلاقی و اقتصادی و دینی و سیاسی به کشور و ملّت ما زده است؛ مقابله با آن، جهادی همه‌جانبه و هوشمندانه میطلبد که باز چشم امید در آن به شما جوانها است. در پایان از حضور سرافرازانه و افتخارانگیز و دشمن‌شکن ملّت عزیز در بیست ‌ودوّم بهمن و چهلمین سالگرد انقلاب عظیم اسلامی تشکّر می کنم و پیشانی سپاس بر درگاه حضرت حق می‌ سایم.»
در رابطه با سبک زندگی، حدود 4 یا 5 سال پیش یعنی سال 1394 حضرت آقا در خراسان شمالی بحث سبک زندگی را مطرح کردند بنده سوال هایی را که ایشان در این بحث مطرح کردند بیان می‌کنم:
چرا سبک زندگی در جامعه ما ضعیف است؟ چرا در برخی از بخش های کشورمان طلاق زیاد است؟ چرا در برخی از بخش های کشورمان روی آوردن جوان ها به نواد مخدر زیاد است؟ چرا در روابط همسایگی مان رعایت های لازم را نمی کنیم؟ چرا صله رحم در بین ما ضعیف است؟ چرا در زمینه فرهنگ رانندگی در خیابان ما مردمان منضبطی به طور کامل نیستیم؟ آپارتمان نشینی چه قدر برایمان ضروری است؟ چه میزان درست است؟ چه الزاماتی دارد که باید آنها را رعایت کنیم؟ چه میزان آن الزامان را رعایت می کنیم؟ الگوی تفریح سالم چیست؟ نوع معماری در جامعه ما چیست؟ چه میزان نوع معماری کنونی متناسب با نیاز های ماست؟ چه قدر عقلانی و منطقی است؟ طراحی لباسمان چه طور؟ مسئله آرایش در بین مردان و زنان چه طور؟ چه میزان درست است؟ چه قدر مفید است؟ آیا ما در بازار، ادارات و معاشرت های روزانه به همدیگر به طور کامل راست می گوییم؟ در بین ما دروغ چه قدر رواج دارد؟ در پشت سر یکدیگر حرف می زنیم؟ بعضی ها با داشتن توان کار از کار می گریزند علت کارگریزی چیست؟ در محیط اجتماعی برخی ها پرخاشگری های بی مورد می کنند علت پرخاشگری و بی صبری و نابردباری در میان بعضی از ما چیست؟ حقوق افراد را چه قدر مراعات می کنیم؟ در رسانه ها چه قدر مراعات می کنیم؟ در اینترنت چه قدر مراعات می شود؟ چه قدر به قانون احترام می گذاریم؟ علت قانون گریزی که یک بیماری خطرناک است در برخی از مردم چیست؟ وجدان کاری در جامعه چه قدر وجود دارد؟ انضباط اجتماعی در جامعه چه قدر وجود دارد؟ محکم کاری در تولید چه قدر وجود دارد؟ تولید کیفی در بخش های مختلف چه قدر مورد توجه و احتمام است؟ چرا برخی از حرف های خوب، نظرهای خوب و ایده های خوب در حد رویا و حرف باقی می ماند؟ چرا به ما می گویند که ساعت مفید کار دستگاه های اداری ما کم است؟ 8 ساعت کار باید به قدر 8 ساعت فایده داشته باشد چرا به قدر 1، نیم یا 2 ساعت؟ مشکل کجاست؟ چرا در بین بسیاری از مردم ما مصرف گرایی رواج دارد؟ آیا مصرف گرایی افتخار است؟ مصرف گرایی یعنی اینکه ما هرچه گیر بیاوریم صرف اموری بکنیم جز ضروریات زندگی ما نیست. چه کنیم که ریشه ربا در جامعه قطع شود؟ چه کنیم که حق همه، حق زن، حق شوهر و حق فرزندان رعایت شود؟ چه کنیم که طلاق و فروپاشی خانواده آن چنان که در غرب رایج است در بین ما رواج پیدا نکند؟ چه کنیم که زن در جامعه ی ما هم کرامتش حفظ شود و عزت خانوادگی اش محفوظ بماند و هم بتواند وظایف اجتماعی اش را انجام دهد و هم حقوق اجتماعی و خانوادگی اش محفوظ بماند. چه کنیم که زن مجبور نباشد بین این چند مورد یک را انتخاب کند؟ اینها جزء مسایل اساسی ماست، حد زاد و ولد در جامعه ما چیست؟ چرا در برخی از شهرهای بزرگ خانه های مجردی وجود دارد؟ این بیماری غربی چگونه در جامعه ی ما نفوذ کرده است؟ تجمل گرایی چیست؟ بد است یا خوب؟ چه قدر از آن بد است یا خوب؟ چه کار کنیم که از حد خوب فراتر نرود و به حد بد نرسد؟
این موارد بخش های گوناگونی از مسائل سبک زندگی است و ده ها مسئله از این قبیل وجود دارد که بعضی از آنها که من گفتم مهم تر است. این یک فهرستی است از آن چیز هایی که متن تمدن را تشکیل می دهد. قضاوت در باره ی یک تمدن مبتنی بر این ها است.
سخن آقا را بار دیگر بیان می کنیم: «سخن لازم در این باره بسیار است آن را به فرصتی دیگر وامی گذاریم و به همین اکتفا می کنم که تلاش غرب در ترویج سبک زندگی غربی در ایران زیانهای بی جبران اخلاقی، اقتصادی، دینی و سیاسی به کشور و ملت ما زده است. مقابله با آن جهادی همه جانبه و هوشمندانه می طلبد که باز چشم امید در آن به شما جوان ها است. در پایان از حضور سرافرازانه و افتخار آمیز و دشمن شکن ملت عزیز در 22 بهمن و چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی تشکر می کنم و پیشانی سپاس بر در گاه حق می سایم.»

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 8:30

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی